22 grudnia 2024

Jak poprawnie skorygować numer faktury?

Roczny PIT małej firmy przygotowywany jest na podstawie danych o przychodach oraz kosztach ich uzyskania z podatkowej Księgi Przychodów i rozchodów. Rozliczenie PIT sporządzane jest więc na podstawie druku PIT-36 oraz PIT-36L. Formularze te zostały stworzone dla podatników, rozliczających się na ogólnych zasadach zgodnie z dwustopniową skalą podatkową lub za pośrednictwem podatku liniowego. W KPiR umieszczone są dane księgowe na podstawie wystawionych albo otrzymanych faktur VAT od klientów i kontrahentów. Jednak co w przypadku, kiedy po przygotowaniu rozliczenia, okaże się, iż na fakturze został umieszczony błędny numer faktury?

Reklamy

 

Skorygowanie błędnego numeru faktury

Jeśli podatnik zauważy, iż wystawił fakturę z błędnym numerem, wówczas będzie musiał ją skorygować. To bardzo częsta pomyłka, popełniana przez przedsiębiorców w trakcie prowadzanie księgowości firmy. Zły numer umieszczony na fakturze nie jest poważnym błędem, gdyż nie wpływa w sposób bezpośredni na rozliczenie podatkowe podatnika. W takim przypadku i tak wysokość podatku należnego fiskusowy będzie prawidłowy. Korekta faktury może zostać wykonana za pomocą:

Reklamy
  • Faktury korygującej
  • Noty korygującej

W przypadku, kiedy sprzedawca zauważy błąd w fakturze VAT, jest on wówczas zobowiązany do poprawienia jej przy pomocy faktury korygującej. Nota korygująca zostaje wystawiona przez adresata faktury, czyli klienta. Numer faktury nie odgrywa aż tak istotnej roli, jeśli chodzi o rozliczenie podatkowe. Jednak mimo tego należy skorygować fakturę, na której znajduje się błędny numer. W fakturze korygującej musi znajdować się tytuł „faktura korygująca” i właściwa treść. Jeśli chodzi o aspekty wartościowe, korekta faktury VAT z błędnym numerem nie wprowadza zmian. Podatnicy, którzy prowadzą małą działalność gospodarczą, nie wiedzą dokładnie, co niesie ze sobą nieprawidłowy numer faktury. Zły numer może być powodem tego, iż numery w Księdze Przychodów i Rozchodów mogą się powtarzać.

Może się zdarzyć przypadek, kiedy dany numer z jednej faktury zostanie pominięty, lub zostanie zastosowany numer odbiegający od przyjętej numeracji. Przepisy podatkowe jasno określają, iż w takim przypadki podatki jest zobowiązany do skorygowania pozycji na fakturze. W trakcie korygowania numeru faktury na korekcie musi zostać umieszczony nowy i unikalny numer. Jeżeli w systemie księgowym, z jakiego korzysta przedsiębiorca, nie ma już żadnego wolnego numeru, trzeba przełamać stary numer literą wskazującą na korekcie lub nadać fakturze kolejny numer z danego miesiąca. Jeśli przedsiębiorca w trakcie wystawiania faktury pominął cały ciąg numerów, wówczas może przygotować zamiast korekty numeru faktury, notatkę z wytłumaczeniem, z jakiego dokładnie powodu powstały błędy w numeracji. Aby, uniknąć możliwych błędów w wystawionych fakturach warto skorzystać z  programu do faktur.

Reklamy

Korekta rozliczenia podatkowego

Przeważnie błędny numer na fakturze oraz wystawienia faktury korygującej nie wpływają w ogóle na rozliczenie PIT podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą. Gorsza sytuacja jest w przypadku, kiedy dwie faktury mają omyłkowo ten sam numer nadany, natomiast w Księdze Przychodów i Rozchodów, która jest podstawą rozliczenia podatkowego, znajduje się tylko jedna faktura. Wtedy problem staje się o wiele poważniejszy, gdyż naraża on budżet państwa na straty. Wówczas roczny PIT przedsiębiorcy musi zostać koniecznie skorygowany, gdyż do Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów trzeba wprowadzić nową fakturę. Przedsiębiorca zobowiązany jest uwzględnić w księdze podatkowej nowy przychód, który zostanie doliczony do sumy przychodów, która została wcześniej wyliczona. Nowy przychód należy uwzględnić w rozliczeniu PIT przedsiębiorcy.

 

(tekst i fot. materiały sponsora)

Źródło zdjęcia: Pixabay