21 lipca 2024

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Na zdrowie człowieka w dużym stopniu wpływa styl życia, jaki prowadzi. Na zdrowy tryb życia składa się kilka czynników. To przede wszystkim prawidłowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, dobrej jakości sen oraz relaks i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zdrowy styl życia korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym takim jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, miażdżyca.

Reklamy

Prawidłowe odżywianie

Nie powinno się dopuszczać do uczucia silnego głodu. Warto jeść regularnie, przerwy między kolejnymi posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. W naszym codziennym menu powinna się znaleźć zdrowa żywność, którą można kupić np. w sklepie Bee.pl.

Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych. Połowę tego, co jemy powinny stanowić warzywa i owoce. Warto ograniczyć sól, zamiast której można zacząć stosować zioła. Trzeba też spróbować ograniczyć cukier i słodycze. Należy też pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Reklamy

Aktywność fizyczna

Nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni, nie trzeba biegać maratonów. Wystarczy umiarkowany wysiłek fizyczny każdego dnia. Może to być nawet zwykły trwający około 30 minut spacer. Codzienny spacer zmniejsza poziom stresu, poprawia samopoczucie, redukuje poziom cholesterolu i cukru we krwi, reguluje ciśnienie, zwiększa koncentrację.

Warto też wdrożyć w życie inne formy aktywności fizycznej dopasowane do wieku, możliwości i upodobań osoby ćwiczącej. Wysiłek fizyczny powinien być dla nas relaksem, powinien redukować stres i poprawiać humor, a nie być przykrym obowiązkiem i katorżniczą pracą. Istnieje wiele form aktywności fizycznej. Można wybrać np. taniec, pływanie, nordic walking, aqua-aerobik, jazdę na rowerze.

Reklamy

Powinno się ograniczać czas spędzony w pozycji siedzącej. Podczas pracy w biurze warto co godzinę wstać i chwilę pochodzić lub wykonać kilka ćwiczeń fizycznych.

Dobrej jakości sen

Trzeba zadbać o dobrą jakość snu. Jakość snu i odpowiednia jego ilość to niezbędny element zdrowego stylu życia. Podczas snu odpoczywają wszystkie narządy w naszym organizmie.

Dbanie o psychikę

Nie da się uniknąć stresu, ale warto nauczyć się rozładowywać napięcie psychiczne. Pomimo nadmiaru obowiązków trzeba znaleźć czas na relaks. Nie należy wymagać od siebie zbyt wiele. Trzeba nauczyć się przekazywać obowiązki innym osobom w pracy i w domu. Warto też dzielić się zmartwieniami z rodziną i z przyjaciółmi.

­

(tekst i fot. mat. partnera)