18 lipca 2024

Jak radzić sobie z łysieniem?

Czasami zauważamy u siebie nadmierne wypadanie włosów. Powody utraty włosów są różne. Problem zaczyna się wówczas, gdy przyczyną takie stanu jest choroba.

Reklamy

 

Choroba może być podłożem licznych dolegliwości w tym także wypadania włosów. Dlatego też warto jest wiedzieć jak radzić sobie w takiej sytuacji.

Rodzaje łysienia

W zależności od przyczyny wyróżnia się łysienie androgenowe i plackowate.
Łysienie androgenowe to schorzenie o charakterze przejściowym albo przewlekłym, które może dotyczyć części głowy lub całej jej powierzchni. Za stan taki obwinia się czynniki genetyczne i środowiskowe, dlatego też człowiek nie ma pełnej kontroli oraz wpływu na pojawienie się tego typu dolegliwości. Jak sama nazwa sugeruje za łysienie androgenowe w dużym stopniu odpowiadają hormony. Poza tym znaczną rolę odgrywa także tryb życia, a w szczególności długotrwały stres. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na androgenowe łysienie mają środki antykoncepcyjne oraz zespół policystycznych jajników.

Reklamy

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna w wyniku której powstają duże place na głowie pozbawione włosów. Pojawiają się one też w innych miejscach na przykład na brwiach albo brodzie. Schorzenie to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i ponadto może pojawić się w każdym momencie życia nawet w dzieciństwie. Przyczyny tego rodzaju łysienia są zazwyczaj związane z chorobami autoimmunologicznymi, między innymi takimi jak: cukrzyca typu 1, atopowe zapalenie skóry, Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty. Łysienie plackowate może również mieć też podłoże dziedziczne lub ewentualnie być związane z zaburzeniami naczyniowymi skóry głowy.

W walce z wypadającymi włosami istotne jest jak najszybsze dostrzeżenie problemu. Zdiagnozowanie z jakiego rodzaju łysienia mamy do czynienia jest ważne dla odpowiedniego postępowania, które ma przyniesie zamierzone efekty w postaci odbudowy włosów. W niektórych przypadkach nie jest konieczne wizyta u dermatologa. Czasami wystarczy spożywanie biotyny w postaci suplementu diety lub masaż głowy, który poprawia krążenie w skórze głowy a zatem więcej tlenu dociera do cebulek włosów i tym samym sprzyja ich wzrostowi. Można stosować również specjalny szampon na wypadające włosy, który w pewnym stopniu zmniejsza ich wypadanie. Inną skuteczną metodą jest zabieg przeszczepu włosów w profesjonalnej klinice zajmujacej się tym problemem, w tym celu warto skorzystać z doświadczenia jackstronghair.pl.

Reklamy

 

(tekst i fot. mat. sponsora)