25 lipca 2024

Jak sprawdzić firmę?

Sąsiad dał się oszukać mechanikowi? Do kuzynki przyszły podróbki butów zamówionych w sieci? Kumpel biznesmen narzeka na kontrahenta przez którego ma długi? Zastanawiasz się, czy na rynku istnieją jeszcze uczciwe firmy? Istnieją. Jak poznać te, którym nie warto ufać? Gdzie je sprawdzić, aby mieć pewność, że nie znajdziemy się na pozycji ofiary?

Reklamy

Artykuł sponsorowany


Nie brakuje osób chętnych na łatwą kasę. Jedni czekają, aż spadnie im gwiazdka z nieba lub wygrają w lotka, a inni podejmują nieuczciwe działania, aby wzbogacić się łatwo i szybko. Są też tacy, którzy po prostu ciężko pracują na swój dobrobyt, ale to właśnie oni padają często ofiarą amatorów szybkiego zarobku. Ci ostatni korzystają z niewiedzy lub nieuwagi innych, aby wyłudzić od nich pieniądze. Jak uchronić się przed takimi sytuacjami?

Reklamy

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Potrzebujemy osoby, która wyremontuje nam łazienkę w domu. W gazecie znajdujemy masę ogłoszeń. Dzwonimy pod podane numery, rozmawiamy o szczegółach, terminach, pytamy o wycenę. Trafiamy na pana Heńka, który oferuje konkurencyjną stawkę i zapewnia, że robota będzie wykonana na czas. Podaje nam nawet numer do poprzedniego zleceniodawcy, który przez telefon wychwala pana Heńka pod niebiosa. Mamy to! Fachowiec pojawia się w naszym domu, opowiada o swoich dokonaniach w branży wykończeniowej, proponuje stawkę za pracę i prosi o zaliczkę na materiały budowlane. Nie ma materiałów, nie ma remontu. A przecież o remont właśnie nam chodzi. Wręczamy miłemu człowiekowi dwa tysiące złotych i czekamy do następnego dnia, kiedy to ma pojawić się w naszym domu ze wszystkimi potrzebnymi zakupami oraz umową. Mija godzina, dwie, trzy. Kilkakrotnie dzwonimy pod podany numer, ale abonent jest niedostępny. Telefon na kartę można bardzo łatwo zlikwidować. Wieczorem uświadamiamy sobie, że pan Heniek już nie wróci, podobnie jak nasze pieniądze.

Reklamy

Jak uchronić się przed takim „panem Heńkiem”? Zanim nawiążemy współpracę, koniecznie sprawdźmy, czy dany podmiot działa legalnie. Można zrobić to na kilka sposobów. Większość z nich jest bezpłatna, a uzyskanie informacji wymaga jedynie spędzenia kilku chwil przed komputerem. Istnieją też bardziej zaawansowane metody weryfikowania uczciwości firm, ale z tych korzystają raczej przedsiębiorcy, którzy chcą prześwietlić potencjalnego kontrahenta. To, ile inwestujemy w sprawdzenie podmiotu zależy zwykle od tego, ile możemy stracić, jeśli okaże się on oszustem. Jeśli w grę wchodzi spora kwota, można skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej. Taka firma przedstawi nam pełen raport dotyczący zadłużenia kontrahenta, sprawdzi legalność firmy i dotrze do byłych współpracowników, aby dowiedzieć się, jak widzi on prowadzenie biznesu.


Wystarczy jeden numer

Znasz numer NIP, REGON lub KRS firmy? To wystarczy, aby móc sprawdzić jej wiarygodność. Każdy z tych numerów możemy wpisać w wyszukiwarkę na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie dostępny jest Krajowy Rejestr Sądowy. W zależności od tego, czy sprawdzany podmiot to jednoosobowa działalność gospodarcza, stowarzyszenie, czy też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpis będzie umieszczony w CEIDG lub KRS.

Jeśli podmiot widnieje w jednej z baz danych, możemy sprawdzić, czy mamy właściwy adres, kto jest właścicielem firmy i czy nadal istnieje ona na rynku. Czy warto przeszukać rejestry? Warto, ponieważ oszuści potrafią wykorzystywać cudze dane, aby ich strona internetowa czy ulotka wyglądała bardziej wiarygodnie. Jeżeli na stronie sklepu internetowego widnieje NIP firmy montującej rolety, coś tu nie gra. Gdy w ogóle nie możemy znaleźć numeru NIP czy REGON, a telefonicznie nikt nie chce nam go podać, firma może mieć coś do ukrycia lub działać nielegalnie.

Nie masz numer NIP, REGON lub KRS, a chcesz sprawdzić firmę? Wyszukiwarki CEIDG i KRS umożliwiają znalezienie danego podmiotu chociażby dzięki wpisaniu nazwy, adresu lub nazwiska właściciela firmy. Wystarczy posiadać jakiekolwiek dane, aby sprawdzić, czy nie trafiliśmy na oszusta, który nie zarejestrował działalności lub czy nie rozpoczęło się postępowanie upadłościowe. Chwila poświęcona na weryfikację danych może zapewnić nam oszczędzenie pieniędzy i nerwów.


Metody empiryczne

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy firma istnieje i ma się dobrze, jest odwiedzenie jej siedziby. Jeśli znajduje się ona w naszym mieście, nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem pod wskazany adres. Czasami warto odwiedzić np. magazyn firmy, w której planujemy zamówić szafę, ponieważ może się okazać, że wspomniany magazyn nie istnieje, a pod podanym adresem znajduje się piekarnia, żłobek lub prywatny dom. Wielu oszustów sprzedaje towary uznając jedynie płatność z góry, dzięki czemu zyskuje pieniądze i znika, a nasze zamówienie nigdy nie trafia pod wskazany adres. Jeśli firma nie ma siedziby, z pewnością nie ma też zamiaru wysłać nam towaru.

Kontakt telefoniczny zostaje dzisiaj zastąpiony kontaktem mailowym. Warto jednak wybrać numer widniejący na stronie firmy i porozmawiać z osobą, która odbierze telefon. Może być to sympatyczny pracownik, który poda nam wyczerpujące informacje na interesujący nas temat, ale może się też okazać, że numer jest niedostępny lub odbiera ktoś, kto nic nie wie o istnieniu firmy X. Z telefonu skorzystajmy, gdy na stronie lub wizytówce nie ma żadnych danych adresowych, numeru NIP czy REGON, a także nazwiska właściciela.


Wujek Google

Szukasz pracy. Przeglądasz ogłoszenia i nagle odkrywasz idealne stanowisko dla siebie. Opis obowiązków jest wprawdzie nieco mglisty, ale kuszący. W treści ogłoszenia nie ma nazwy firmy, nazwiska jej szefa, ani adresu. Trudno tutaj mówić i jakimkolwiek sprawdzaniu w rejestrze. Masz natomiast numer telefonu. Możesz zadzwonić i dowiedzieć się, jak wygląda praca oraz poprosić o podstawowe dane, aby sprawdzić, czy firma działa legalnie. Niestety, po drugiej stronie słyszysz tylko kolejne sygnały. Może być to oznaka, że próbujesz dodzwonić się do oszusta, który liczył na to, że wyślesz mu CV i przekażesz swoje dane personalne. Jak sprawdzić, czy numer jest fałszywy?

Prostym sposobem na wyrobienie sobie opinii na temat firmy jest przejrzenie wyników wyszukiwania Google oraz stron, na których można zamieszczać opinie o przedsiębiorcach. Jeśli znamy nazwę firmy, możemy wejść np. na http://opiniafirm.pl/ oraz sprawdzić nazwę w bazie CEIDG. Gdy pozostaje nam numer telefonu lub treść ogłoszenia, wpiszmy je w wyszukiwarkę. Oszust mógł już zostać zdemaskowany, a dotyczące go informacje wrzucone na forum internetowe, aby ostrzec inne osoby szukające pracy.

Opinie w sieci są przydatne, jeśli chcemy ocenić firmę i dowiedzieć się czegoś o jej sposobie działania. Jeśli firma istnieje, bo widnieje w rejestrze, poczytajmy nieco o doświadczeniach innych osób. Legalna firma może prowadzić nieuczciwe praktyki wobec klientów i pracowników.

 

 fot. mat. sponsora