15 lipca 2024

Jak urządzić salon?

Urządzony ze smakiem salon sprawi, że w pokoju dziennym będzie się przyjemnie spędzało wolny czas. Warto zastanowić się nad stylem aranżacji wnętrza oraz meblami i ozdobami do pomieszczenia, które będą na siebie zwracały uwagę domowników. Ich wielkość i ilość należy dobrać zgodnie z potrzebami oraz wymiarami pomieszczenia, aby uniknąć zagracenia pokoju.

Reklamy

 

W jakim stylu urządzić salon?

Dobrze urządzony pokój gościnny to wizytówka każdego domu. Aranżacja salonu w określonym stylu tworzy spójną, harmonijną i uporządkowaną przestrzeń, w której chętnie będą spędzać czas domownicy i ich goście. W sytuacji, gdy trudno nam się zdecydować, czy urządzić pokój gościnny, np.: w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy retro można połączyć kilka charakterystycznych elementów z każdego z nich bądź zastosować uniwersalne meble, które będą pasować do każdego wnętrza.

Jakie meble do salonu?

Urządzając salon o niewielkim metrażu, należy dobrze przemyśleć, jakie niezbędne meble w nim umieścić. Warto zastanowić się nad tym, co w aranżacji jego wnętrza jest dla nas najważniejsze, np.: duża, rodzinna kanapa, zabytkowy regał na książki czy oryginalny szklany stolik. Gdy domownicy często przyjmują pod swój dach gości, do salonu można wstawić rozkładaną sofę, która w razie potrzeby stanie się dodatkowym miejscem do spania.

Reklamy

Wybierając meble do salonu, zwłaszcza kanapę, fotele i dywan, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. W przypadku posiadaczy czworonogów puchaty i miękki dywan może szybko zniszczyć się, a sofa w jasnych kolorach – szybciej się pobrudzić. Istotny jest również typ podłogi, która w razie potrzeby ułatwi sprzątanie po pupilu czy zwykłe domowe porządki.

Jakie oświetlenie do salonu?  

Urządzając salon, warto wykorzystać potencjał okien, zwłaszcza gdy są przestronne i panoramiczne. Dzienne światło o różnych porach dnia wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy nastrój i rozświetla cały pokój. Okna można ozdobić stylowymi dekoracjami, np. karniszem zawieszonym na suficie i kolorowymi zasłonami do ziemi, które optycznie powyższą ściany salonu.  

Reklamy

Wybierając oświetlenie do salonu, warto zastanowić się nad własnymi przyzwyczajeniami. Dla osób, które często czytają książki i lubią robić to w salonie, można kupić dużą lampę o odpowiednim dla oczu natężeniu światła. Praktycznym rozwiązaniem dla moli książkowych jest również mobilna lampa podłogowa z dodatkową półeczką, którą można swobodnie przenosić w dowolne miejsce w mieszkaniu. Miłośnicy rozproszonego, subtelnego światła mogą skorzystać z oświetlenia na szynie czy punktowe, np. nad stolikiem kawowym.

Czytaj także: Malowanie ścian – od czego zacząć?

 

(tekst i fot. mat. sponsora)