Jak wybrać odpowiedni fotel?

Żeby w pomieszczeniu mógł pojawić się fotel, musi ono mieć odpowiednie rozmiary. Jest to bowiem mebel, który w większości przypadków potrzebuje sporo miejsca. Ważne jest bowiem, by po przestrzeni wypoczynkowej poruszać się swobodnie i nie przytłaczać jej nadmiarem mebli. To pierwszy warunek. Drugi dotyczy tego, by fotel był wygodny. Ma przecież służyć do długiego siedzenia podczas oglądania meczu, filmu, czy czytania książki lub czasopism, a czasami nawet nieplanowanej drzemki.

Reklamy

 

Królewskie siedzisko

Pierwsze fotele miały kształt siedziska, a następnie krzesła z podłokietnikami. Powstały już w starożytności i średniowieczu. Od samego początku kojarzyły się one z cesarzami, władcami i królami. Tylko im w większości w miejscach publicznych przysługiwał przywilej siedzenia. Z biegiem czasu pierwowzór fotela stawał się coraz bardziej wygodny, obijano go tkaniną, pod którą znajdowała się dodatkowa wyściółka. Zyskiwał nowe, fantazyjne czasem kształty i formy. W XVIII wieku w Ameryce Północnej powstały fotele bujane, które dzisiaj kojarzą się z ciepłem domowego ogniska lub seniorami i seniorkami rodów. Natomiast wiek XIX przyniósł wynalezienie tapicerki sprężynowej, a wraz z nim kolejne modele foteli nieco bliższe formom, które znamy dzisiaj. Ponad sto lat temu w pałacach i dworach rolę tego rodzaju mebla pełniła częściej niewielka sofa lub szezląg. Współcześnie fotel jest meblem, który zazwyczaj odróżnia się od stylu całego pomieszczenia zarówno stylistyką, jak i kolorystyką. Bardzo modne są obecnie fotele uszaki, których wzornictwo sięga XVI-wiecznej Anglii i początków klasycyzmu w sztuce. Zyskały one dzisiaj żywe kolory (turkus, niebieski, morski, żółty, fuksja) lub są utrzymane w odcieniach nieśmiertelnej szarości. Umieszcza się na nich także unikatowe kwiatowe wzory idealne dla stylu romantycznego i retro (koniecznie zobacz na stronie mebline.pl).

Wersja luksusowa i ekonomiczna

Przy zakupie fotela trzeba zdecydować również o jego stylistyce i cenie. Jeśli masz obszerny salon i nieco więcej gotówki możesz śmiało zainwestować w duży, wygodny fotel, w którym zanurzysz się z radością po pracowitym dniu (fotele Scandi, Verona, Tropic, Palermo czy Avalon). Wyglądają one niczym mniejsza wersja kanapy, mają bardzo szerokie podłokietniki (pozwalają one na położenie książki, kubka z kawą, czy talerzyka z przekąskami) i zagłówki. Wersją ekonomiczną fotela, jeśli chodzi o Twoją kieszeń, jak i dostępną przestrzeń wypoczynkową – są lekkie meble na drewnianym stelażu (Fauna, Olga). Natomiast kompromisem między jednym a drugim rozwiązaniem (cenowym i stylowym) będą meble łączące styl skandynawski z prostotą Polski ludowej (Memone, Bjorn). Z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie zapewniając sobie i najbliższym maksymalne zaspokojenie potrzeb efektywnego wypoczynku i relaksu.

Więcej ciekawych propozycji na stronie: https://mebline.pl/4219-fotele

 

(tekst i fot. mat. sponsora)