22 stycznia 2025

Jak wybrać piec na paliwo stałe?

Obecnie powraca moda na piece zasilane paliwem stałym takim jak węgiel, miał węglowy, biomasa czy drewno. Jeszcze około dwudziestu lat temu ludzie masowo rezygnowali z montowania w swoich domach pieców na rzecz innych sposobów ogrzewania, obecnie jednak coraz chętniej wracamy do stosowania pieców.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Wiąże się to z faktem, że nowoczesne piece są o wiele bardziej nowoczesne, wydajne i łatwe w eksploatacji niż te, z których korzystali nasi rodzice. Ponadto na polskim rynku możemy dostać również wysokiej jakości części do kotłów i sterowniki do kotłów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto zorientować się, jakie typy pieców są dostępne i które z nich najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Reklamy


Piece na węgiel ze spalaniem górnym

Piece na węgiel ze spalaniem górnym należą do najbardziej rozpowszechnionych na polskim rynku. Są one proste w budowie i tanie (ich cena waha się w przedziale 2-5 tysięcy złotych). Komora załadunkowa pełni od razu jednocześnie funkcję komory spalania. Jeden załadunek węgla pozwala na pracę pieca przez około 8-10 godzin. Oznacza to, że palić trzeba codziennie. Sprawność kotłów na węgiel ze spalaniem górnym wynosi nawet 75%, spada jednak, gdy nie pracują z pełną mocą. Poważną wadą pieców na węgiel ze spalaniem górnym jest fakt, że możliwości sterowania intensywnością pracy takiego kotła są bardzo ograniczone.

Reklamy


Piece na węgiel ze spalaniem dolnym

Piece na węgiel ze spalaniem dolnym są bardziej nowoczesne od tych, w których zastosowano spalanie górne, niestety przez to również zwykle droższe (ich koszt to około 4-10 tys. zł). Zakup takiego kotła jest jednak inwestycją, która zwraca się po kilku sezonach grzewczych. Związane jest to z faktem, że w takich kotłach pali się jedynie niewielka część załadowanego paliwa. To sprawia, że są one wydajniejsze, pozwalają zaoszczędzić zużywany węgiel. Sprawność pieców węglowych to 60-70%. Warto rozważyć zakup pieca na węgiel ze spalaniem dolnym z wbudowanym podajnikiem. Dzięki temu możliwe jest dosypywanie węgla co kilka czy nawet kilkanaście dni.


Piece na miał węglowy

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zakup pieca na miał węglowy. Miał węglowy spala się trudniej niż węgiel, dlatego też konieczne jest spalanie go w specjalnym piecu, gdzie kanały doprowadzają powietrze. Raz załadowany piec może pracować przez około 30 godzin, przy sprawności 60-70%. Koszt zakupu pieca na miał węglowy to 7-10 tys. zł.


Piece do spalania groszku węglowego i pelletów

To przede wszystkim piece retortowe. Charakteryzują się tym, że typowe rusztowanie zastąpiono w nich palnikiem. W niektórych modelach mogą być spalane nawet trociny, ziarna zbóż czy zrębki drzewne.


Piece przystosowane do spalania drzewa

Najczęściej posiadają mechanizm zgazowujący. Ich sprawność wynosi 85%. Pozwalają na to, by długo pracować między uzupełnieniami paliwa. Ich wadą jest jednak fakt, że włożenie do pieca jakiegokolwiek innego materiału spowoduje jego uszkodzenie.

Kupując piec, pamiętajmy o tym, by stosować go zgodnie z instrukcją producenta i nie stosować innego paliwa niż zalecane.


Artykuł poleca firma Metalvit – części do kotłów

 

fot. materiał sponsora