Jak wybrać wózki magazynowe?

Różne rodzaje magazynów wymagają różnego wyposażenia. Im większa powierzchnia lub im większe gabaryty przechowywanych towarów tym poważnej trzeba rozważyć wyposażenie magazynu w sprzęt, który będzie stanowił wsparcie dla pracujących w nim ludzi.

Reklamy

 

Pośród szerokiego wachlarza sprzętu należącego do kategorii wyposażenia magazynów oprócz najważniejszych czyli regałów znajdziemy również bardzo istotne – wózki magazynowe. Jakie są ich rodzaje oraz jak poprawnie wybrać wózki magazynowe? Przeczytajcie.

 

Reakcja łańcuchowa

Zanim ruszycie na zakupy musicie wiedzieć o jednym. Proces planowania i wyposażania magazynu przypomina układanie klocków. Jeśli najdłuższe klocki zostały ustawione w określony sposób to te mniejsze muszą się pod nimi zmieścić. Podobnie jest w magazynach. Wybrane regały mając określone wymiary i parametry, a te determinują cechy kolejnego wyposażenia. Zatem zanim wybierzesz jakikolwiek sprzęt do swojego magazynu upewnij się najpierw, że będzie tam pasował, że nie okaże się za dużym, za małym czy zbyt wąskim „klockiem” w Twojej magazynowej układance. Planowanie magazynu to trudna łamigłówka i popełnienie błędu może być bardzo kosztowne. Warto więc zwrócić się do specjalistów od magazynowych puzzli – do firmy Sinlog, która profesjonalnie zajmuje się planowaniem i wdrażaniem rozwiązań magazynowych.

 

Paleciaki

Wózki magazynowe zwane popularnie paleciakami to najpopularniejsze wyposażenie magazynu. Wybierając ten typ wyposażenia należy wziąć od uwagę wiele różnych elementów równocześnie. Najważniejsza sprawa to idealne zgranie z wymiarami regałów. Raz jeszcze podkreślamy tę ogromnie ważną zależność – oba elementy wyposażenia muszą do siebie pasować. Wtedy wszystko co będzie działo się w Twoim magazynie nabierze sensu i zacznie działać. Zatem najważniejsza sprawa to rozstaw i długość wideł wózka. Najbardziej typowe wymiary określające długość to 800 mm, 950 mm, 1000 mm, 1150 mm, 1600 mm, 1800 mm, 2000 mm, 2500 mm. Rozstaw określający całkowitą szerokość wózka to najczęściej 550 mm.

Magazynowanie uwielbia standardy, wszystko co wykracza poza typowe rozwiązanie będzie kosztować krocie i może nie zadziałać. Trzymaj się więc standardów, bo w tej branży to najbezpieczniejsza i najbardziej efektywna opcja. Zatem dla Twojej wiadomości – 1150 mm to taki magazynowy standard i hicior. Pamiętajcie, że w logistyce liczą się sprawdzone rozwiązania, których zweryfikowana skuteczność jest dostosowywana do Twoich potrzeb, robi się to w takiej właśnie kolejności, nie na odwrót.

Kolejne ważne cechy, które zdecydują o przydatności wózka dotyczą takich spraw jak udźwig. Masa przechowywanych w magazynie towarów zwykle jest możliwa do oszacowania, dlatego też można i należy dostosować udźwig wózka do ciężarów, które będą przenosić. Podobnie jak z kolejnym parametrem – wysokość wideł – maksymalna lub minimalna. Można również zdecydować się na wózek wysokiego składowania, szczególnie, gdy jest to uzasadnione ograniczoną powierzchnią magazynu.

Pozostałe cechy wózków zwiększają praktyczność i bezpieczeństwo pracy z opisywanym sprzętem – wózki mogą być wyposażone w dodatkowe wyposażenie takie jak wagi, które pozwalają precyzyjnie określić masę towaru. Kolejna opcja to zawory przeciwobciążeniowe, które zadziałają, gdy umieści się na wózku zbyt wiele towaru. W celu ochrony wózka, sprzętu i pracownika montuje się w paleciakach hamulce, szczególnie w przypadku, gdy powierzchnia po której zjeżdżają jest pochyła. Można również zdecydować się na opcję wózka wyposażonego w drukarkę paragonów lub etykiet czy nalepek.

Jak widzicie wybór jest ogromny, a zestawienie niezbędnych cech Twojego paleciaka trudne i wymagające szerokiego, całościowego spojrzenia. Najlepiej zlecić to specjalistom z Sinlog.

 

Wózki widłowe

To co zwykliśmy nazywać wózkami widłowymi jest w istocie wózkiem widłowym jezdniowym. Zasada działania jest bardzo podobna do tradycyjnych paleciaków. Całość jest jednak wyposażona w napęd – elektrycznym, akumulatorowy, benzynowy lub inny. Za pomocą tego typu urządzenia takie czynności jak unoszenie czy podnoszenie trwa dosłownie chwilę. W ramach najbardziej zaawansowanych rozwiązań specjaliści z Sinlog mogą doradzić i dobrać wózek. Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi rozwiązaniami stosowanymi w branży, nie umknie nam żadna nowość.

Dokonując rozróżnienia biorąc za kryterium sposób sterowania można wózki podzielić na takie z kabiną operatora, lub bez, dostępne są również opcje zdalnie sterowane.

Cechy użytkowe takie jak udźwig czy wysokość podnoszenia mają jednak największe znaczenie, one bowiem najpełniej określają stopień przydatności sprzętu dla danego rozwiązania magazynowego.

Wersje ekonomiczne albo opcje z bogatą opcją wyposażenia. Wszystko zależy od potrzeb i zasobności kieszeni. Najważniejsze jednak, aby nie tracić z oczu podstawowego celu w jakim w ogóle kupujemy tego typu wyposażenie – czy to ręczny paleciak czy wypasiony, wyposażony we wszystko łącznie z klimą wózek – ich zadanie jest jedno – urządzenia mają usprawnić gospodarkę magazynową Twojej firmy. Wiedząc już jak szeroki wybór wózków magazynowych oferuje rynek radzimy, aby ich wybór zostawić specjalistom z firmy Sinlog – wyposażą Twój magazyn mając na uwadze potrzeby Twojej firmy oraz jej możliwości finansowe. Nam możesz zaufać.

 

fot. mat. sponsora