Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Dane opublikowane przez GUS ujawniają, że rodzice wydają średnio 100 złotych miesięcznie na zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci. Wśród najczęstszych powodów rezygnacji z opłacenia ćwiczeń pozalekcyjnych podawano brak środków finansowych. Dużo w tej kwestii zmienił rządowy program 500+. Jednak wielu rodziców nadal poszukuje sposobów na rozwijanie pasji swoich dzieci. Ile pieniędzy należy przeznaczyć na zajęcia dodatkowe dla najmłodszych?

Reklamy

 

Czym kierować się podczas wyboru zajęć pozalekcyjnych dla dzieci?

Wybór zajęć pozalekcyjnych, na które ma uczęszczać dziecko, powinno zależeć nie tylko od woli rodziców, ale przede wszystkim od zainteresowań dziecka. Zajęcia dodatkowe powinny być dobrane wyłącznie pod kątem upodobań samego zainteresowanego. Najmłodsi nie zawsze od razu wiedzą, czym chcieliby zająć się w czasie wolnym od szkoły. To naturalne, że chcą próbować i odkrywać nowe obszary wiedzy czy sportu. Nieraz okaże się, że dziecko chce zrezygnować z zajęć, ponieważ nie są one tym, czego oczekiwało.

Największym błędem popełnianym przez rodziców jest odgórne narzucanie zainteresowań dziecku. Syna chętnie wysyłają na zajęcia z piłki nożnej lub tenisa, a córkę na taniec. Często okazuje się, że dziecko ma zupełnie inne zainteresowania, niż oczekiwaliby rodzice. W przypadku zajęć pozalekcyjnych powinniśmy pozwolić naszej pociesze dowolnie wybrać ich rodzaj.

Przeczytaj też: Ile kosztują zajęcia pozalekcyjne dla dziecka? 


Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Coraz częściej rodzice inwestują w rozwój swojego dziecka już od najmłodszych lat. W takim przypadku konieczne jest uwzględnienie w domowym budżecie środków na ten cel. Jak duża ma być taka rezerwa?

Najtańszymi zajęciami pozaszkolnymi są te, które organizują lokalne ośrodki kultury. Zazwyczaj miesięcznie jest to wydatek rzędu 100 – 150 złotych za dwa spotkania w tygodniu. Cena za godzinę nauki pływania wynosi co najmniej 20 – 30 zł w przypadku zajęć grupowych lub 50 – 70 złotych za lekcje indywidualne. Popularnymi zajęciami dodatkowymi, na które uczęszczają dzieci, są języki obce. Średni koszt 60 lekcji (45 minut każda) w szkole językowej wynosi od 1500 do 2000 złotych. Alternatywą mogą być prywatne korepetycje, które kosztują od 30 do 150 złotych za godzinę.

Jeżeli dziecko wykazuje zdolności taneczne, możemy posłać je na lekcje tańca. Koszt jednej lekcji to około 20 – 40 złotych. W przypadku zakupu pakietu kilku wejść (karnetu) można liczyć na rabat. Nieco droższym sportem jest nauka tenisa ziemnego. Miesięcznie na ten cel należy przeznaczyć od 250 –  450 złotych w zależności od miejscowości. Konieczny jest także zakup odpowiedniego sprzętu –  rakiety do gry, a także obuwia i odzieży.

Jednym ze sposobów na sfinansowanie dodatkowych zajęć dla dziecka może być skorzystanie z pożyczek oferowanych przez firmy pozabankowe. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez Dziesiątka Finanse. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu.

Rodzice, którzy nie mogą wysłać swojego dziecka na zajęcia dodatkowe ze względu na brak odpowiednich funduszy, coraz częściej korzystają z pożyczek. Dzięki temu mogą inwestycję w rozwój dziecka rozłożyć na raty bez obaw o to, że opłacenie zajęć pozalekcyjnych zbyt mocno nadwyręży domowy budżet.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)