22 kwietnia 2024

Jak zabezpieczyć psa i kota przed kleszczami i pchłami?

W sezonie wiosenno-jesiennym zwierzaki, wychodzące na zewnątrz, są stale narażone na kontakt z pasożytami. Pchły i kleszcze tylko czekają, aby zaatakować skórę naszego podopiecznego. Jak ochronić przed nimi czworonoga? I jak pozbyć się insektów, gdy już znajdziemy je w futerku milusińskiego? Doradzamy.

Jakie są preparaty ochronne przeciw pchłom i kleszczom?

Na sklep.najlepszy-przyjaciel.pl znajdziesz różnorodne preparaty, skutecznie zwalczające insekty. Należy jednak pamiętać, że różnią się one sposobem działania i nie ze wszystkich możesz być usatysfakcjonowany. Jeśli zależy Ci na prewencji, czyli ochronie pupila przed ewentualnym atakiem pasożytów i ich odstraszaniem, obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psa może okazać się idealnym rozwiązaniem. Najczęściej już w ciągu dwóch dni od założenia jej, Twój milusiński może beztrosko buszować w zaroślach i mieć kontakt z innymi zwierzętami. Ekstrakty, znajdujące się na gadżecie, odstraszają insekty, sprawiając, że nie wybierają one sobie za cel konkretnego czworonoga.

Jak szybko pozbyć się pcheł?

Gdy zauważysz, że Twój podopieczny został już zainfekowany, postaw na inne rozwiązanie. Obroża dla psa na pchły i kleszcze ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać atakowaniu nowych osobników. Z kolei te, które już przebywają na skórze zwierzęcia nie zostaną szybko usunięte; ich cykl życiowy nie zostaje zaburzony. Wciąż mogą być składane jaja, a larwy przekształcają się w dorosłe osobniki. Krople na kleszcze i pchły dla psa i kota będą znacznie odpowiedniejsze do tego zadania. Podobnie sprawdzą się wszelkiego typu zasypki, pudry i szampony. Krople na pchły i kleszcze dla psa działają zarówno na dorosłe osobniki, jak i larwy oraz jaja. Dzięki czemu jedne zastosowanie preparatu będzie skutecznie działać przez kilka tygodni.

W przypadku wyjątkowo intensywnego zapchlenia warto zapewnić zwierzęciu kąpiel ze specjalistycznym szamponem i grzebieniem do wyczesywania insektów. Dzięki temu szybko usuniesz nieczystości – od odchodów po żywe osobniki pcheł. Ponadto załagodzisz uczucie swędzenia skóry u pupila.

Jak często podawać zwierzęciu preparaty przeciwpchelne?

Przede wszystkim zapoznaj się z zaleceniami producenta. Niektóre substancje działają odstraszająco – zwierzę może mieć je na sobie cały czas, na przykład w formie obroży. Z  kolei inne, o właściwościach toksycznych, zabijają insekty (lub porażają ich układy nerwowe, a wtedy należy je wyczesać za pomocą specjalnego grzebienia). Jednak trzeba podawać je w odstępach kilkudniowych, do kilkutygodniowych. Inaczej narażamy podopiecznego na zatrucia i skutki uboczne. Krople na kleszcze i pchły dla kota należy podawać, uwzględniając wagę zwierzęcia i jego wielkość.

Jednak jeśli wystąpią skutki uboczne – pupil będzie drapał się aż do powstania ran – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Warto pamiętać, że po podaniu kropel na skórę czworonoga należy pilnować go, aż do wchłonięcia preparatu, aby nie zaczął się lizać.


tekst i fot. mat. partnera / grafika: freepik.com