23 grudnia 2024

Jaka karma dla psa? Naucz się wybierać

Każdy właściciel psa chce dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze. Zapewniamy czworonogom odpowiednie warunki do życia, szykujemy wygodne posłanie i kupujemy zabawki. Trzeba też zadbać o podstawowe potrzeby, takie jak żywienie. Ważne jest nie tylko to, jak często karmimy psa, ale też co dostaje.

Reklamy

Trzeba pamiętać, że resztki z naszych obiadów nie dla każdego psiaka będą odpowiednim pożywieniem. Nawet jeśli mu nie zaszkodzą, to mogą nie zaspokoić zapotrzebowania kalorycznego i odżywczego. Jaka karma dla psa będzie zatem najodpowiedniejsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Postaramy się jednak przybliżyć Ci, w jaki sposób wybierać karmę.

Żywienie szczeniąt i dorosłych psów

Na sposób żywienia ogromny wpływ ma wiek psa. Tak samo, jak dziecko, szczeniak ma delikatny organizm i potrzebuje szczególnej opieki. Należy podawać mu karmę suchą przeznaczoną dla jego wieku. Również karmy mokre dla szczeniąt mają inną zawartość składników odżywczych. Pozwala to dostarczyć psu witaminy i minerały niezbędne do rozwoju.

Reklamy

W przypadku psa dorosłego też należy dobrać karmę do jego potrzeb. Choć organizm starszego czworonoga jest bardziej odporny, to wciąż warto sprawdzać skład karmy. Jeśli zawiera ona sztuczne barwniki to lepiej wybrać inną.

Również dla psa seniora należy kupować odpowiednią karmę. Tu najlepszy jest wybór karm mokrych, które łatwiej pogryźć.

Reklamy

Wybór karmy a rasa psa

Wybór rodzaju karmy uzależniony jest też od rasy. Każda z nich ma inne potrzeby, a organizmy psów inaczej trawią i przyswajają niektóre składniki. Istotna jest w tym przypadku wielkość psa. Wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy dla zdrowia i kondycji czworonogów. Co powinny jeść psy różnych ras?

  1. Małe psy (ważące od 1 do 6,7 kg) wymagają specjalnej uwagi. Skład karm dla psów małych ras powinien być bogaty w białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne.
  2. Rasy średnie (np. Beagle, Cocker Spaniel) potrzebują karmy skondensowanej, dobrze przyswajalnej i opracowanej pod kątem zrównoważonego wzrostu. Warto wybrać karmę zawierającą L-karnitynę, która pomaga spalać tłuszcz.
  3. Rasy duże (np. Labrador Retriever, Golden Retriever) również mają swoje specyficzne potrzeby żywieniowe. Nadwaga u psów dużych ras to spore obciążenie dla stawów, dlatego karma powinna być dobrze przyswajalna i skondensowana. Znaczenie ma obecność L-karnityny. Regularne podawanie posiłków w odpowiednich ilościach jest kluczowe dla zdrowia tych psów.

Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i ma indywidualne preferencje. Nie dla wszystkich psów ras dużych ta sama karma będzie najlepsza. Jednak przestrzegając ogólnych zaleceń, możemy wspomóc psa w rozwoju i utrzymać przy zdrowiu.

Karma sucha czy mokra?

Dobra karma dla psa to pełnowartościowa karma, zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki niej sierść czworonoga jest gęsta i lśniąca, a organizm pracuje prawidłowo. To powoduje, że psiak ma mnóstwo energii i jest szczęśliwy.

Zarówno sucha, jak i mokra karma są dobre dla psa, jeśli są dobrej jakości. W przypadku karmy suchej ważne jest, aby była to karma bezzbożowa. Wówczas można nią karmić psy ras małych, średnich i dużych. Karmy dla maluchów mają mniejsze kawałki.

Wybór karmy mokrej też nie jest łatwy. Ważne jest czytanie składu karmy – przede wszystkim zawartość świeżego mięsa. Warta uwagi jest np. karma dla psa Brit.

Kiedy pies powinien mieć specjalną dietę?

Oprócz karm dla psów dorosłych i szceniąt, małych i dużych ras, znaleźć można też karmy przeznaczone dla psów aktywnych i zmagających się z alergiami pokarmowymi. Szczególnie w tym ostatnim przypadku, wybierając odpowiednią karmę, patrzmy na skład i wybierajmy producentów, którzy nic nie ukrywają. Na uwagę zasługuje karma Wiejska Zagroda.

W wyborze odpowiedniej karmy może nam pomóc weterynarz, który dobierze pożywienie do konkretnego psa.


tekst i fot. mat. partnera, fot. źródło: pexels.com