Jaki sprzęt niezbędny jest do sportu pożarniczego?

Zawody strażackie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród uczestników, jak i wśród widzów. Są one bardzo efektowne i dają możliwość lepszego poznania zawodu strażaka i poszczególnych prac, z którymi musi mierzyć się on każdego dnia. Strażacy mogą z kolei wykazać się swoimi umiejętnościami i zdobyć nowe doświadczenia. Jest to jednak sport wyłącznie dla najlepszych i trzeba się odpowiednio przygotować do każdej z konkurencji sportu strażackiego. Konkurencje obfitują bowiem zarówno w zadania indywidualne, jak i zespołowe, sztafety, tory przeszkód oraz wiele innych. Jaki jest niezbędny ekwipunek na zawody sportu pożarniczego?

 

Obuwie

Strażak podczas każdej konkurencji musi wykazać się nie tylko sprawnością, ale też być bezpieczny w czasie wykonywania zadań. Sprawność i bezpieczeństwo mogą wspomóc nawet najdrobniejsze elementy ubioru. Jednym z nich są odpowiednie sportowe buty strażackie. Dzięki odpowiednim materiałom wykonania są one przewiewne i pozwalają nawet na długotrwałe zmagania bez zagrożenia dla stopy. Muszą też spełniać normy, np. pod względem antypoślizgowym – praca strażaka odbywa się przecież często w strugach lejącej się wody. Poślizgnięcie się to w przypadku strażaka ryzyko nie tylko przewrócenia się, lecz też spadku z dużej wysokości, czy wpadnięcia w ogień.

Węże

Praca strażaka, a więc i odpowiednie zaprezentowanie umiejętności strażackich podczas zawodów, nie byłaby możliwa bez różnego rodzaju węży, z jakich korzysta się podczas gaszenia pożarów. Są to węże ssawne do zawodów, służące do pobrania wody ze źródła, czy też węże tłoczne. Każde zawody strażackie mają swój osobny regulamin dotyczący wymagań technicznych używanego przez strażaków sprzętu. Nie można więc zastosować jakichkolwiek akcesoriów, z których korzysta się podczas każdego dnia pracy. Produkty takie stanowią wręcz osobny dział wyposażenia dostępnego w sklepach ze sprzętem dla jednostek strażackich.

 

Oznaczenia

Częścią ubioru każdego strażaka na zawodach jest oznaczenie funkcji, jaką pełni w zespole. Ponownie szczegóły określa organizator, lecz występuje kilka sposobów określania tych szczegółów, na podstawie których wytwarzane są specjalne oznaczenia, również dostępne bez problemu w większości sklepów i hurtowni strażackich. Dla przeciętnego widza może wydawać się to drobnym detalem, lecz, jak się okazuje, również to zostało dokładnie dopracowane przez organizatorów zawodów sportu pożarniczego.

Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w zawodach strażackich polecamy specjalistyczny sprzęt dedykowany specjalnie na imprezy sportu pożarniczego, dostępny w sklepie Strefa 998.

 

(tekst i fot. mat. partnera)