Jakie benefity pozapłacowe są satysfakcjonujące dla pracowników?

Współcześnie benefity pozapłacowe dla pracowników nie są luksusem dla wybranych, lecz standardem w większości firm. Wybierając świadczenia dla podwładnych, warto kierować się ich preferencjami i potrzebami. Dzięki temu będą one satysfakcjonujące i zmotywują ich do angażowania się w pracę.

Reklamy

Benefity dopasowane do potrzeb pracowników

Benefity pozapłacowe pełnią funkcję motywacyjną, poprawiają satysfakcję pracowników i zwiększają ich lojalność wobec firmy. Z tego względu większość pracodawców decyduje się na zaoferowanie podwładnym tego typu świadczeń. Dostarczają je różnorodne firmy zewnętrzne specjalizujące się w usługach z zakresu rozwiązań biznesowych i motywacyjnych, takie jak np. Edenred. Przedsiębiorcy muszą jedynie wybrać odpowiednie benefity.

Decydując się na wprowadzenie świadczeń pozapłacowych w swojej organizacji, pracodawcy powinni wziąć pod uwagę preferencje samych pracowników. Tylko w ten sposób mogą zaoferować im satysfakcjonujące bonusy do pensji, które realnie poprawią ich samopoczucie i zwiększą zaangażowanie. Najbardziej pożądane benefity to bowiem te, które wyróżniają się odpowiednią personalizacją, elastycznością wykorzystania oraz dużą uniwersalnością. Pod tym względem królują m.in. karty podarunkowe, które można łatwo dostosować do aktualnych potrzeb podwładnych. Coraz więcej pracowników zwraca również uwagę na to, czy proponowane przez pracodawców rozwiązania obejmują nie tylko zatrudnione osoby, lecz także ich rodziny.

Aby poznać potrzeby pracowników konkretnej firmy i odpowiednio dostosować do nich benefity pozapłacowe, trzeba więc wsłuchać się w głosy i opinie podwładnych. Informacje na temat ich oczekiwań można uzyskać np. poprzez anonimowe ankiety przygotowywane przez dział HR lub indywidualne rozmowy z poszczególnymi osobami.

Benefity w trosce o zdrowie i work–life balance

Choć potrzeby pracowników mogą być różne, od lat za najbardziej satysfakcjonujące benefity uznaje się te dotyczące ochrony zdrowia. Prym wiedzie prywatna opieka zdrowotna, która umożliwia szybki i bezpłatny dostęp do lekarzy różnych specjalizacji. Rozbudowane pakiety medyczne mają ogromną wartość w oczach podwładnych, zwłaszcza w czasie pandemii. Równie pożądanym benefitem jest też ubezpieczenie na życie obejmujące nie tylko pracowników, lecz także ich rodziny. Oprócz tego coraz więcej osób docenia bony na posiłki, które pomagają zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Dzięki nim w łatwy sposób można poprawić satysfakcję oraz odporność podwładnych.

Wśród świadczeń pozapłacowych przynoszących dużą satysfakcję pracownicy wymieniają również udogodnienia, które pozwalają im na lepsze pogodzenie życia zawodowego z prywatnym. Pod tym względem popularnością cieszy się przede wszystkim praca zdalna. To atrakcyjne rozwiązanie zwłaszcza dla osób młodych. Cenią one także elastyczny czas pracy.

Świadczenia gwarantujące rozwój zawodowy

Satysfakcjonujące, pozapłacowe dodatki do pensji są też związane z możliwością rozwoju kariery. Pracownicy wyjątkowo doceniają dostęp do darmowych kursów i szkoleń, które są zgodne z ich zawodowymi zainteresowaniami. Dzięki nim mają szansę na zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności w wybranym przez siebie obszarze.

(tekst i fot. mat. partnera)