22 stycznia 2025

Jakie stopnie żeglarskie obowiązują w Polsce?

Chcąc samodzielnie prowadzić jacht żaglowy, trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę, a także (przeważnie) patent żeglarski. Czytając ten artykuł znajdziesz każdy z obowiązujących stopni uprawnień żeglarskich oraz dajemy wskazówki, który da Ci największy zakres uprawnień.

Reklamy

W jakich sytuacjach są potrzebne patenty żeglarskie?

Wyruszając na Mazury, czy decydując się na pływanie na innych akwenach śródlądowych, popularne są reklamy typu: „czarter bez patentu”. Jednak czy posiadanie uprawnień jest rzeczywiście zbyteczne, by móc żeglować po śródlądziu? Jest w tym trochę prawdy – jednak dotyczy to tylko jednostek o długości kadłuba do 7,5 m. Jest to związane z regulacją ministra sportu z dnia 30 kwietnia 2013 r. W pozostałych przypadkach uprawnienia są już niezbędne.

Należy tu mieć również na uwadze to, że osoba sterująca jednostką pływającą bez patentu, stwarzać będzie zagrożenie na wodzie – tak samo jak kierowca samochodu, który nie ma uprawnień do jego prowadzenia Prędkości rozwijane na wodzie są zdecydowanie mniejsze, jednak specyfika żeglowania, spore siły, jak również, a także inercja (czyli brak hamulców w jachcie) powodują, że jego obsługa staje się dość skomplikowana.

Reklamy

W Polsce funkcjonują trzy stopnie uprawnień żeglarskich:

  • żeglarz jachtowy,
  • jachtowy sternik morski,
  • kapitan jachtowy.

Aby uzyskać kolejny ze stopni, pierwsze należy zaliczyć egzamin na ten poprzedni – nie ma możliwości przeskoczenia, któregoś z wcześniejszych.

Reklamy

Żeglarz jachtowy

Żeglarz jachtowy jest to pierwszy poziom uprawnień. Jeżeli planujesz go zdobyć, to nie musisz nawet widzieć morza, ani też mieć 18 lat – wymagane jest ukończenie 14 lat i pozytywnie zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny w PZŻ (Polskim Związku Żeglarskim).

Każdy kto zdobył ten patent żeglarski może prowadzić wszystkie jednostki żaglowe (z silnikiem lub bez) po wodach śródlądowych. Co ciekawe, mają oni też prawo pływać po morzu, jednak ze znacznymi ograniczeniami – jacht, jakim sterują, ma mieć nie więcej, niż 12 m długości, a żegluga musi się odbywać w w dzień w odległości do 2 Mm od brzegu lub na wodach wewnętrznych.

Jachtowy sternik morski

Jest to najbardziej uniwersalny stopień uprawnień żeglarskich: stwarza on ogromne możliwości, a zdobycie go jest zdecydowanie bardziej proste, od uzyskania najwyższego patentu (kapitana jachtowego).

Mając dokument jachtowego sternika morskiego, można prowadzić wszystkie jachty żaglowe po wodach śródlądowych, a a nawet pływać jednostkami o długości do 18 metrów po morzu. Patent jachtowego sternika morskiego pozwala więc jednocześnie na żeglowanie rekreacyjne, tak samo na organizacje rejsów komercyjnych. Co więcej – posiadacze tego patentu żeglarskiego nabywają też uprawnienia odpowiadające analogicznie temu samemu stopniowi motorowodnemu. Mają prawo więc, podobnie jak motorowodny sternik morski, prowadzić dowolny jacht motorowy po śródlądziu oraz jednostki do 18 m kadłuba na morzu.

Jachtowy sternik morski to Twój cel? Zapoznaj się z wszystkimi wymaganiami!

  • być pełnoletnim,
  • zdobyć patent żeglarza jachtowego i zaliczyć udokumentowaną praktykę na jednostkach żaglowych. Składają się na nią minimum dwa rejsy morskie, przy czym ich łączny czas trwania musi wynosić co najmniej 200 godzin,
  • zdać pozytywnie egzamin organizowany przez Podmioty Upoważnione przez Ministra Sportu

Kapitan jachtowy

Wszystkie osoby posiadające patent kapitana jachtowego mogą prowadzić dowolny jacht żaglowy, jak również po każdym możliwym akwenie – zarówno morskim jak i śródlądowym. Dodatkowo, aby uzyskać uprawnienia, nie muszą nawet zdawać egzaminu – potrzebna jest tylko praktyka. Jej zdobycie jest jednak trudne i wymaga ogromnego nakładu czasu, a także wiedzy i umiejętności.

Chcąc stać się kapitanem jachtowym, należy mieć patent jachtowego sternika morskiego, a następnie odbyć co najmniej 6 rejsów morskich o łącznym czasie trwania przynajmniej 1200 godzin. Na tym jednak nie koniec – w tej liczbie musi się zawierać:

  • minimum 400 godz. samodzielnego prowadzenia jednostki powyżej 7,5 m,
  • min. jeden rejs o czasie trwania 100 godzin żeglugi na jachcie powyżej 20 m,
  • jeden rejs powyżej 100 godzin na wodach pływowych, podczas którego należy zawinąć do przynajmniej 2 portów pływowych.

Interesują Cię profesjonalne szkolenia żeglarskie? Sprawdź ofertę od Ocean Team na https://otss.pl/. Znajdziesz tu zarówno szkolenia żeglarskie jak i motorowodne!


tekst i fot. mat. partnera