22 maja 2024

Rzymianie w „Staszicu”

Hrubieszów

A ściślej – legioniści rzymscy, którzy odwiedzili Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie 20 grudnia 2010 roku – to członkowie stowarzyszenia „Pro Antica”, działającego na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Studenci i pracownicy naukowi historii, prawa i politologii z pasją rekonstruują i upowszechniają tradycje armii starożytnego Rzymu.

Dzięki nim uczestniczyliśmy w nietypowej, bardzo interesującej lekcji historii starożytnej, podczas której mogliśmy odczuć na własnych barkach ciężar pancerza i tarczy legionisty rzymskiego, poznać detale uzbrojenia i różnice w wyposażeniu formacji pełniących służbę w różnych zakątkach imperium. Dowiedzieliśmy się więcej na temat zwyczajów panujących wśród rzymskich żołnierzy, poznaliśmy również tajniki dotyczące żywienia legionistów oraz specyficzne upodobania kulinarne starożytnych Rzymian.

Okazało się, że historia może być pasjonującą, ciekawą dziedziną wiedzy. Prezentacja odbyła się w ramach współpracy między naszą szkołą a Instytutem Historii UMCS.

Zdjęcia »

***

Tekst i foto:
ZS nr 2 w Hrubieszowie