22 stycznia 2025

Jedynka: Archipelag skarbów

W dniach 25 i 26 marca uczniowie klas I i II Gimnazjum Nr 1 w Hrubieszowie wzięli udział w programie profilaktyki „Archipelag Skarbów”, realizowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Reklamy

 

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych profilaktyce uzależnień, przemocy oraz wychowaniu ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność. W trakcie pierwszego mityngu przedstawiono całościowy sposób patrzenia na człowieka jako tego, który posiada ciało, uczucia, rozum, sferę duchową i więzi z innymi ludźmi. Omówione zostały elementy wiedzy o miłości w kontekście zadań rozwojowych wieku dojrzewania.

Młodzież uczyła się, jak „okiełznać tygrysy” (metafora silnych impulsów m.in. zakochania, pobudzenia seksualnego, złości i gniewu), które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka.

Trenerzy dali uczniom konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem, ze złością i gniewem. Zachęcali młodzież do korzystania z tych wskazówek, do trenowania siły własnego charakteru.

W czasie drugiego spotkania wyraźnie ukazane zostało zarówno piękno seksualnej bliskości, jak też szeroki wachlarz konsekwencji wczesnych kontaktów seksualnych od bezpośrednich konsekwencji emocjonalnych, poprzez konsekwencje związane z budowaniem przyszłych związków, aż po konsekwencje zdrowotne.

Na zakończenie warsztatów odbył się Festiwal Twórczości, podczas którego młodzież formułowała przekaz profilaktyczny do rówieśników promujący zdrowy styl życia. Prace na Festiwal Twórczości przygotowali i przedstawili: Igor Greszeta, Daria Żywiec i Miranda Brzozowska.

Po spotkaniu z młodzieżą odbyła się rada szkoleniowa skierowana do grona pedagogicznego, która miała charakter wykładu ukazującego wartości psychoedukacji społecznej wśród uczniów jako szansy na lepszy start w dorosłe życie. 

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały cele programu Archipelag Skarbów, wyniki badań nad młodzieżą wraz ze wskazówkami dotyczącymi szkolnej pracy profilaktycznej.

Następnie realizatorzy programu spotkali się z rodzicami uczniów, udzielając im wskazówki, w jaki sposób pomóc dorastającym dzieciom uporać się z trudnymi emocjami okresu dojrzewania. Szczególny akcent położyli na umiejętności dobrej komunikacji, które są niezbędne w wychowaniu nastolatka, oraz rolę rodziców w procesie wychowania nastolatka.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom za opiekę nad uczniami podczas warsztatów, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie programu, pracownikom Hrubieszowskiego Domu Kultury za udostępnienie sali widowiskowej oraz obsługę techniczną.

Koordynatorem programu „Mądrzy Rodzice” jest Anna Karkuszewska.

 

Źródło: ZSM nr 1