19 maja 2024

Jedynka: Wspomnienia z Czarnogóry

Przedsmak wakacji miały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie odwiedzający słoneczną Czarnogórę. Wyjazd zaplanowany już we wrześniu wreszcie nadszedł jako nagroda za ciężko przepracowany rok w szkole.

 

Choć nie ma co ukrywać, że podróż jest długa i wyczerpująca, przyznać jednocześnie należy, że już pierwsze widoki przepastnych gór, które musieliśmy przemierzyć by dotrzeć na miejsce, zapierały dech w piersiach i wynagradzały długie godziny w autokarze. Potem przed nami pojawił się niezmierzony horyzont morski, który dla wielu z nas nowością.

Pogodę oczywiście mieliśmy z góry opłaconą w związku z czym juz pierwszy dzień plażowania w Sutomore wielu dał się we znaki nadmorską opalenizną. Woda w morzu zachęciła do siebie nawet, tych, którzy nie przepadają za pływaniem; ciepła, czysta i lazurowa, dawała nam odrobinę luksusu, który mieszkańcy tego odległego kraju maja na co dzień.

Wycieczki fakultatywne do Kotoru i Budwy dały nam możliwość podziwiania wiekowych zabytków, pięknej zabudowy miasteczka sprzed naszej ery, które w praktycznie w nienaruszonym stanie zostało do dnia dzisiejszego jako świadectwo doskonałości kunsztu tamtejszych budowniczych.

 W najdroższym kurorcie Czarnogóry – Budwie, podziwialiśmy nowoczesne hotele, z których najczęściej korzystają współcześni celebryci, jachty jak z filmów i prywatne wyspy zamieszkiwane przez milionerów.

Jednak najważniejsze okazało się to, że i my i mieszkańcy luksusowych hoteli widoki mieliśmy jednakowo piękne bo niebo, góry i malownicze morze dla wszystkich dostępne jest tak samo.

Dodatkową atrakcją w Kotorze okazał się doskonały rejs motorówkami po zatoce Boka i spacerowa wyprawa statkiem z przezroczystym dnem przez które podziwiać mogliśmy morskie głębiny.

Trudno podzielić się wszystkimi wrażeniami bo wspólnie spędzony czas okazał się doskonałą rekreacją, a tych, którzy jeszcze nie mają planu na tegoroczne wakacje zachęcamy do odwiedzenie Czarnogóry.

 

źródło i fot. ZSM nr 1