22 grudnia 2024

Jubileusz Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego

W sobotę, 7.05.2011 r. od godz. 10.00 odbyły się pod patronatem Wojewody Lubelskiego Genowefy Tokarskiej uroczyste obchody 195 rocznicy utworzenia Towarzystwa Rolniczego w Hrubieszowie.

Reklamy

Pomimo mżawki i zimnego dnia dużo delegacji i prywatnych osób przemaszerowało chodnikiem od Muzeum w Hrubieszowie do pomnika ks. Stanisława Staszica, tam złożono wieńce i kwiaty. Pod pomnikiem przywitał wszystkich przybyłych Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego p. Jerzy Krzyżewski. Po nim szeroko o działalności Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego opowiedział kapelan TRH ks. Waldemar Malinowski.

Reklamy

Następnie wiele osób udało się do hrubieszowskiego Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w celu otwarcia bardzo ciekawej wystawy pt. „195 rocznica utworzenia TRH” i to uczyniono oraz obejrzano pod przewodnictwem dyr. Muzeum p. Barbary Wlizło, kustosza wystawy p. Justyny Wojtiuk i przewodniczki.

Reklamy

Z kolei uczestnicy uroczystej konferencji spotkali się w gościnnym Hrubieszowskim Domu Kultury, w którym na holu czekały wydawnictwa i kronika TRH oraz ciepła herbatka, kawa i ciasteczka, przygotowana z inspiracji p. dyrektor HDK Emilii Flisiak. Konferencję rozpoczął chór Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej wspaniałym odśpiewaniem Hymnu hrubieszowskiego „Hrubieszowska Ty Ziemico”. Z kolei Prezes TRH p. J. Krzyżewski przywitał zebranych, a wśród nich m.in. Radnego Sejmiku Wojewódzkiego p. Tomasza Zająca, który reprezentował Marszałka Województwa i Panią Wojewodę oraz wójta Gminy Hrubieszów, władze miasta Hrubieszowa i powiatu w osobach Burmistrza Miasta p. Tadeusza Garaja, Naczelnika Wydziału Edukacji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie p. Dariusza Czujkowskiego, wiceburmistrza miasta p. Pawła Perelmutra, dyrektora Muzeum im. Stanisława Staszica w Pile p. Józefa Olejniczaka. Prezes TRH otrzymał kilka dyplomów, ale i sam wręczył zaległe dyplomy osobom zasłużonym dla Towarzystwa, jak i już słynny ostatni medalion wydany z okazji 50 – lecia TRH.


Z kolei nastąpiły ciekawe wystąpienia referentów:

1. „TRH w świetle najnowszych źródeł archiwalnych” – Janusz Panasiewicz.

2. „W jakim celu Staszic szczędził, w jakim zbierał dostatki, gdy sam nigdy z nich nie korzystał” – Dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile Józef Olejniczak.

3. „Jak i dlaczego przez pół wieku zajmowałem się postacią Staszica” – Stanisław Czarniecki (ten referat odczytała dyrektor Biblioteki Powiatowej p. Bogumiła Dragan – Szkodzińska).

4. „Archiwum TRH – historia i zawartość” – Archiwum Państwowe w Lublinie Józef Kus.

Na zakończenie tej uroczystej konferencji, w kawiarence HDK wszyscy obecni mogli podyskutować i posilić się przy tzw. „szwedzkim stole” przygotowanym bogato i smacznie przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie pod kierunkiem pań: Anny Gałki, Anny Wiśniewskiej, Justyny Chwedczuk i Urszuli Sitarz.

Organizatorami konferencji byli:
– Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica
– Gmina Hrubieszów
– Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

Oraz współorganizatorami:
– Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
– Urząd Miasta w Hrubieszowie
– Archiwum Państwowe w Lublinie

***

Opracował – mak