Kapele Serc w Hrubieszowie po raz drugi

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Dnia 30 maja 2010 roku o godzinie 18 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej wystąpił w Hrubieszowskim Domu Kultury na koncercie charytatywnym „Kapele serc” zainicjowanym przez Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF oraz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Od jedenastu lat Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” organizuje koncerty charytatywne na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Korzystając z doświadczeń Zespołu „Warszawianka” Polska Sekcja CIOFF zainicjowała ogólnopolską akcję charytatywną „Kapele serc” polegającą na zorganizowaniu przez zespoły członkowskie w jednym dniu koncertów na rzecz chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy materialnej bądź wsparcia psychicznego.

Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF zajmuje się m. in. Propagowaniem kultury ludowej, organizowaniem wymiany zagranicznej zespołów folklorystycznych, twórców ludowych, ekspertów, wydawnictw i informacji. Wybiera i rekomenduje zespoły folklorystyczne i specjalistów do udziału w międzynarodowych festiwalach CIOFF na świecie, w tym także w Polsce. Organizuje seminaria, warsztaty i konferencje. Realizuje program edukacji dzieci i młodzieży w zakresie dziedzictwa kulturowego. Aktualnie w Polskiej Sekcji CIOFF zrzeszonych jest 109 zespołów.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej istnieje 23 lata, a od 11 posiada weryfikację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, które uprawniają go do reprezentowania Polski na całym świecie.

W czasie zorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej koncertu charytatywnego odbyła się prelekcja na temat stwardnienia rozsianego, którą poprowadził Ordynator Oddziału Neurologii SP ZOZ Hrubieszów – lekarz med. Lech Zając.

Podczas koncertu odbyła się aukcja, na której licytowano pamiątki przekazane przez Urząd Miasta Hrubieszów, Hrubieszowski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Wśród nich znalazły się prace plastyczne wykonane na zajęciach koła plastycznego.

Podczas koncertu udało się zebrać sumę 1460 zł. Pieniądze zostały przekazane na rzecz Fundacji Rozwoju SP ZOZ w Hrubieszowie na potrzeby oddziału neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem chorych na stwardnienie rozsiane.

Mamy nadzieję, że zainicjowany przez Polską Sekcję CIOFF koncert charytatywny na stałe wpisze się w kalendarz imprez. To wspaniale, że w dzisiejszym świecie znajdują się ludzie propagujący nie tylko kulturę ludową, ale są także wrażliwi na drugiego człowieka. Przecież „nawet skromna pomoc jest zawsze lepsza od wielkiego współczucia”.

Kierownictwo i tancerze Zespołu
Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej

zobacz zdjęcia »