KKS „Grom” Hrubieszów

Sześćdziesiąt lat temu w 1948 r. pod naciskiem władz partyjnych została zmieniona w Hrubieszowie nazwa Amatorskiego Klubu Sportowego (AKS) na Kupiecki Klub Sportowy „Grom” (KKS „Grom”). Zawodnicy tego klubu brali udział w zawodach w różnych dyscyplinach sportowych.

Reklamy

Nazwa klubu szczególnie w skrócie (AKS), a ta była najczęściej używana, ciągle nie dawała spokoju rządzącym, ponieważ pierwsze litery kojarzyły się z Armią Krajową. Rok 1948 to już było parę lat po wojnie, większość osób tej formacji była już solidnie „przetrzepana”, siedzieli w więzieniach, na zamku w Lublinie, przebywali na Syberii, wyjechali na tzw. „ziemie odzyskane”, uciekli za granicę, niektórzy zmarli – szczególnie po „rozmowach” z UB czy NKWD, a część pogodziła się z losem i żyła dniem codziennym.

Dlatego dnia 18. 03. 1948 r. AKS zmienił nazwę na Kupiecki Klub Sportowy „Grom”. Przeszedł pod patronat kupców, którzy jako wierni kibice szczególnie piłki nożnej przygarnęli sportowców pod swoją opiekę, ale oficjalnie występował pod nazwą Klub Sportowy „Grom”. Prezesem pozostał Stefan Madejski (były prezes AKS), wiceprezesami: Edward Berman, B. Kozyra i Jan Korczak, sekretarzem Zygmunt Łaciński, skarbnikiem Marian Jasiński, gospodarzem Piotr Starykiewicz, członkami: Leopold Krzyżewski, Tadeusz Abramowicz, Zygmunt Kubiak, Franciszek Seweryn, Jan Wróblewski.

Reklamy

Sekcja piłki nożnej występowała dalej w klasie „B” w grupie IV-tej, m.in. przegrywając z WKS 9 Hrubieszów 1:2. W meczu towarzyskim wygrali ze Spartą Zamość („A” kl.) 1:0, zremisowali u siebie ze „Startem Krasnystaw 2:2 i przegrali też u siebie z ZS „Gwardią” Lublin 1:3. W tym ostatnim meczu gra była ostra, sędzia podobno stronniczy dla gospodarzy, zainteresowanie zawodami bardzo duże.

Do awansu do „A” klasy w 1948 r. stanęła na drodze wspomniana „Gwardia” Lublin wygrywając 3:0. Gra była żywa i ciekawa z przewagą zwycięzców, jeden z goli był samobójczy. Wyróżniający się zawodnicy to: Seweryn i Kubiak. We wrześniu na mecze towarzyskie „Grom” pojechał do Krasnegostawu niestety seniorzy przegrali z miejscowym „Startem” 1:0 a juniorzy 2:1. Warto dodać, że „Sztandar Ludu” zauważył, iż do Krasnegostawu przybyli licznie sympatycy „Gromu” z Hrubieszowa.

Dnia 03 10 1948 – KS „Grom” w odpowiedzi na państwowe hasło rozegrał mecz piłkarski, z którego dochód z dobrowolnymi datkami zawodników przekazano na odbudowę Warszawy (10.145 zł.).

W 1948 r. były organizowane zawody lekkoatletyczne w Hrubieszowie organizował je inspektor Michał Starykiewicz z Powiatowego Inspektoratu Kultury Fizycznej m.in. Biegi Narodowe. Najlepsze wyniki hrubieszowskich lekkoatletów to: 100 m. Starykiewicz Michał 11,8, w dal Antoniuk Zygmunt 5.57, wzwyż Romański Ryszard 1.60, skok o tyczce Lewicki 2.30 m. (wszyscy „Grom” Hrubieszów)

W 1948 – w Hrubieszowie odbyły się imprezy sportowe z okazji rozpoczęcia roku szkolnego pod hasłem „Sportowcy – młodzieży szkolnej”. Wynik w siatkówce KS „Grom” Hrub. – LO im. St. Staszica 2:0 u mężczyzn. Następnie w innym terminie Grom rozegrał spotkanie towarzyskie z ZZK „Sygnałem” Lublin, wygrana 2:0. Kolejny mecz w Krasnymstawie ze Startem, który wygrał 0:3. Do Krasnegostawu przybyli licznie kibice z Hrubieszowa. W turniej piłki siatkowej o mistrzostwo powiatu: 1. AKS (często i taki dalej skrót używano) Grom Hrubieszów, 2. Klub Fabryczny Strzyżów, 3. WKS Hrubieszów. Wyróżniający się siatkarze: Bednarowicz Jerzy, Demecjusz Kołaczek, Szeffer Jerzy, Czerkas Jerzy, Czerkas Zdzisław, Tur Józef.

Dnia 20 grudnia 1948 r. w Sali Kina „Roma” w Hrubieszowie odbyły się pierwsze w historii Hrubieszowa zawody bokserskie. Udział wzięli zawodnicy ze szkoły mechanicznej i KS „Grom”. Zawodników do zawodów przygotował instruktor Michał Starykiewicz. Wyniki: waga musza Zbigniew Piwkowski wypunktował Bogdana Burdę, kogucia Tadeusz Nowosad wypunktował Józefa Biedniuka (wszyscy z KS Grom); piórkowa Jeczeń zremisował z Wiejakiem, obaj ze szkoły Mechanicznej; lekka Ryszard Palczewski zremisował z Lechem Kulikowskim obaj Grom; półśrednia Wątroba wygrał z Sawickim obaj z Mechanicznej; średnia Baczewski zremisował z Wójtowiczem obaj Grom; półciężka Kicała wygrał z Winniczukiem obaj Mechaniczna. Walki Kulczyckiego z Urbanowiczem i Sławatyńskiego z Kopciem uznano za nie odbyte z powodu unikania walki. Zawody sędziowali w ringu M. Starykiewicz, na punkty Stefan Kotlarski, mierzący czas Zygmunt Brzostowski. Widzów komplet, dochód 3.500 zł.

W 1949 r. w Biłgoraju odbył się turniej piłki nożnej o Puchar WKKFiT w Lublinie, „Grom” zajął wysokie III miejsce (1. „Sparta” Zamość), wygrywając ze „Startem” Krasnystaw 3:1 (2:1) i przegrywając z „Kolejarzem” Chełm 2:3 (1:1). W tym roku „Grom” był drugim zespołem pn Zamojszczyzny. Wygrał też z WKS Hrubieszów 8:2.

Najczęściej w drużynie pn występowali: Antoniuk Eugeniusz – bramkarz, Hapoński Józef, Dyl Zdzisław, Antoniuk Zygmunt, Brzostowski Zygmunt – kapitan, Starykiewicz Michał, Sołtysiak Eugeniusz, Piwkowski Zygmunt, Czerkas Zdzisław, Urbanowicz Ryszard, Kulczycki Jerzy, Nagórny Jan – bramkarz, Szlachta Kazimierz – bramkarz, Korczak Roman, Baryluk Wacław, Seweryn Zygmunt, Szymanik, Waszczuk Stefan, Kopeć Józef, Mielniczuk Adam, Kubiak Zygmunt, Kaniuga Zbigniew, Kotlarski Stefan, Tymieniecki Alfred, Kowalski Kazimierz, Waszczuk Tadeusz, Marcych Mieczysław, Piwkowski Zbigniew, Palczewski Ryszard, Krzysztofowicz Jerzy, Burda Bogdan, Nowosad Tadeusz, Bercik. Kierownikiem drużyny i doradcą był Jan Korczak, zajęcia treningowe prowadzili starsi zawodnicy.

W 1949 r. w zawodach la z okazji „Święta Pokoju” skok w dal wygrał Jerzy Bednarowicz z AKS „Grom” wynikiem 5.87 m. (skocznia była tam gdzie jest obecnie plac zabaw), ustanawiając Rekord Powiatu.

W Hrubieszowie w 1949 r. gościło towarzysko wiele drużyn piłki nożnej m.in. lubelski ZZK „Sygnał” przegrywając z Gromem 2:5 (1:4). Mecz sędziował Stanisław Nowak z Hrubieszowa. Odbył się też mecz z KS ZZK Chełm („A” Kl.) wygrał „Grom” 3:1, bramki strzelili Piwkowski, Brzostowski i samobójcza. Publiczności ok. 1000 osób. Dnia 26 06 rozegrany został mecz z KS „Naprzód” Izbica, wygrał „Grom” 5:2, cztery gole strzelił Piwkowski. Widzów ok. 700. W innym meczu „Grom” pokonał ZKS „Garbarnię” Lublin („A” kl.) 3:1 (0:0), bramki strzelili Seweryn z karnego, Kulczycki i Piwkowski. Widzów ok. 600 osób. W następnym meczu „Grom” zagrał z ZEOL-em Lublin wygrywając 2:1. Widzów ok. 1000. W jeszcze innym meczu „Grom” pokonał „Gwardię” Zamość 4:2 (2:2), bramki strzelili Seweryn 1, Piwkowski 2, Kulczycki 1, widzów ok. 1000, niestety przegrał ze „Spójnią” Tomaszów 1:3. Wszystkie te mecze sędziował Stefan Madejski.

W 1949 w towarzyskim meczu w siatkówkę w Tomaszowie, Spójnia T. – Grom H. 0:2 (12:15,13:15), Z kolei rozegrano turniej powiatowy. Wygrał CZKS Wożuczyn, 2. CZKS Strzyżów, 3. AKS Grom Hrubieszów, 4. MKS LO im St. Staszica Hrubieszów.

Zawodnicy i działacze „Gromu” posiadali legitymacje członkowskie. Legitymacja zawierała kolejny numer, dane członka, poświadczenie opłacania co miesiąc składek, pieczątkę klubową i podpisy prezesa i sekretarza. Zawodnik żeby móc występować w rozgrywkach ligowych posiadał kartę zgłoszeniową, która zawierała zdjęcie i podpis zawodnika, jego dane osobowe, pieczątkę i podpis prezesa klubu, oraz musiał być potwierdzony pieczątką i podpisem prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Lublinie.

Jeszcze w 1949 r. prasa informowała, że brakuje mostu, aby przejść bezpiecznie na teren boiska leżącego w zakolu Huczwy. Dotychczas, aby dostać się na stadion trzeba było wchodzić po wiszącej nad rzeką kołyszącą się kładką. Była to próba zręczności, w wyniku której niejeden kibic zażył kąpieli w ubraniu. Dlatego jeszcze często mecze piłkarskie rozgrywano na Targowicy, czyli na łąkach przy Huczwie.

W dniu 04 03 1950 r. na Walnym Zebraniu KKS „Grom” pod naciskiem reformy sportowej, jaką przeprowadzano w kraju, przyjął patronat i nazwę Zrzeszenia Sportowego „Związkowiec”.

Kilka lat później ponownie powołano w Hrubieszowie sportowy klub „Grom”, ale to już inna historia.

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

_________
Na zdjęciu – Drużyna piłkarska Gromu Hrubieszów w 1948 r.