Kocięta – jak o nie zadbać?

Kocięta, słodkie puszyste kuleczki, to nie tylko małe łobuzy, które lubią się bawić, ale przede wszystkim bardzo duża odpowiedzialność. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a dodatkowo trzeba je uczyć wszystkiego od podstaw. Lubisz koty i od dłuższego czasu zastanawiasz się nad adopcją kociego malucha? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Podpowiadamy w nim, jak dbać o mruczącego oseska tak, aby wyrósł na zdrowego kota.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Jak pielęgnować kocięta?

Reklamy

Małe koty – mały kłopot, duży kot – duży kłopot? Nic bardziej mylnego! Kocie maleństwa wymagają zdecydowanie więcej uwagi. Zwłaszcza w kwestii pielęgnacji uszek, oczu, pazurków i futerka. Jako jego pełnoprawny opiekun, przez pierwsze tygodnie to Ty będziesz pełnić rolę jego asystenta do spraw kąpieli i pielęgnacji, dlatego musisz zapamiętać kilka zasad. Po pierwsze, nie zapominaj o zaropiałych oczkach! Koniecznie przemywaj je roztworem wody i rumianku. Po drugie, uszka! Czyść je oliwą z oliwek. Po trzecie, ząbki! Bardzo ważne, żebyś już od najmłodszych lat dbał o ząbki Twojego pupila. Problemy z dziąsłami to jedna z najczęstszych, starczych kocich przypadłości. Dlatego przynajmniej raz na dwa tygodnie czyść Mruczkowi ząbki gazikiem nasączonym wodą utlenioną. Koniecznie też wyposaż się w szczotkę do wyczesywania sierści (martwa sierść będzie sporym utrudnieniem dla kociaka, zwłaszcza latem, kiedy będzie narażać go na przegrzanie) oraz drapak. No chyba, że chcesz, aby nowe meble odgrywały jego rolę.

Co jedzą małe koty?

Większość weterynarzy uważa, że kocięta powinny być karmione przez matkę, conajmniej do 3. miesiąca życia, ale często są odseparowywane od niej dużo wcześniej. W takich sytuacjach to Ty ją zastępujesz. Zatem, co jedzą małe kotki? Na początku, tak jak ludzie, przede wszystkim piją mleko. Zanim maluch pojawi się w Twoim domu, odwiedź sklep zoologiczny, np. https://www.naszezoo.pl/ i kup zestaw z butelką do karmienia. Znacznie ułatwi Ci to podawanie posiłków. I najważniejsze! Nigdy nie podawaj mu krowiego mleka – jest bardzo tłuste, a dodatkowo często powoduje biegunki! Wybieraj raczej te, które przygotowywane są z myślą dla kocich osesków. Dostaniesz je u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Twój maluch ma już 4 tygodnie? Spokojnie możesz zacząć wprowadzać karmy. Na początku zacznij od mokrych – ząbki mogą jeszcze nie pogryźć suchej. Oczywiście wybieraj produkty z linii „baby”.

Wychowuj kota od maleńkości

Karmienie i pielęgnacja są bardzo ważne, ale nie zapominaj o wychowywaniu. Przez pierwsze miesiące masz największy wpływ na swojego kociaka, dlatego to wtedy jest odpowiedni czas na nauczenie go korzystania z kuwety. Nie stosuj też żadnych kar, a w żadnym wypadku nie spryskuj kociaka wodą! Musisz mieć świadomość, że w pierwszych miesiącach jest on jak małe dziecko – nie wie, że robi coś źle. Dlatego zamiast się gniewać, postaw na wspólną zabawę – w sklepach zoologicznych znajdziesz wiele interesujących gadżetów – od gumowych piłeczek i materiałowych myszek, po zabawki interaktywne, które nie tylko sprawią zwierzakowi dużo frajdy, ale przede wszystkim wpłyną na jego inteligencję! Jeśli będziesz postępować według wspomnianych zasad, możesz mieć pewność, że Twój pupil wyrośnie na zdrowego i mądrego kota.

 

 

fot. materiał sponsora