W dniu 31 maja w Starostwie Powiatowym 2011 roku odbyła się konferencja dotycząca sytuacji rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskim. Podczas Konferencji ogłoszono wyniki konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów na plakat promujący ideę rodzicielstwa zastępczego.
Intencją konferencji było rozpropagowanie idei rodzicielstwa zastępczego oraz podkreślenie potrzeby tworzenia rodzin zastępczych, które są alternatywą wobec pieczy instytucjonalnej i najbardziej korzystną formą opieki dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka.
Podczas Konferencji ogłoszono wyniki konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów na plakat promujący ideę rodzicielstwa zastępczego. Konkurs ten odbywał się pod patronatem Starosty Hrubieszowskiego.
—
Program konferencji obejmował:
– otwarcie Konferencji – Andrzej Bogatko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie;
– rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów na plakat promujący ideę rodzicielstwa zastępczego – wręczenie nagród laureatom przez Starostę Hrubieszowskiego;
– „Sytuacja rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskim – założenia Programu Rozwoju Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie hrubieszowskim” – Monika Bojarczuk-Białek, specjalista pracy z rodziną PCPR Hrubieszów;
– „Chcę do domu” – film edukacyjny na temat rodzicielstwa zastępczego zrealizowany przez Urząd Miasta w Sosnowcu;
– „Problemy w zakresie seksualności występujące w rodzinach zastępczych” – Zuzanna Ciesielczuk, pedagog, osoba prowadząca rodzinę zawodową wielodzietną;
– „Aspekty prawne zabezpieczenia przyszłości usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych pod względem finansowym i mieszkaniowym” – Aleksandra Kościółko, prawnik ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Tyszowcach. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny (w holu Starostwa Powiatowego). Następnie – od 21 czerwca br. – prace zostaną wystawione w Hrubieszowskim Domu Kultury.
—
PROTOKÓŁ
Z POSIEDZENIA JURY KONKURSU PLASTYCZNEGO
NA PLAKAT PROMUJĄCY RODZICIELSTWO ZASTĘPCZE
1. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie P. Andrzej Bogatko powołał jury ww. konkursu w składzie:
– P. Jerzy Czerw – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, przedstawiciel Starosty Hrubieszowskiego – wybrany na przewodniczącego jury,
– P. Andrzej Marut – plastyk z Hrubieszowskiego Domu Kultury,
– P. Alicja Zwolak – przedstawiciel Wydziału Promocji, Rozwoju Powiatu i Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie,
– P. Monika Bojarczuk-Białek – przedstawiciel PCPR Hrubieszów, protokolantka.
2. Jury określiło, że w wyznaczonym okresie na konkurs wpłynęło 160 prac, z tego:
– w kategorii klasy I – III szkoły podstawowej – 100 prac,
– w kategorii klasy IV – VI szkoły podstawowej – 39 prac,
– w kategorii klasy gimnazjum – 16 prac,
– prace w formacie A4, tj. niezakwalifikowane do udziału w konkursie – 5 prac.
3. Jury przyznało nagrody w kategorii klasy I – III szkoły podstawowej:
– I miejsce – Albert Guluk, SP nr 2 Hrubieszów,
– II miejsce – Arkadiusz Domonik, SP Malice,
– III miejsce – Aleksandra Mięczak, SP nr 1 Hrubieszów.
4. Jury przyznało nagrody w kategorii klasy IV – VI szkoły podstawowej:
– I miejsce – Iwanna Dmytruk, SP Malice,
– II miejsce – Natalia Nieradko, SP Nieledew,
– III miejsce – Bartłomiej Adamowski, SP Dołhobyczów.
5. Jury przyznało nagrody w kategorii klasy I – III gimnazjum:
– I miejsce – Zuzanna Kuczyńska, Gimnazjum nr 3 Hrubieszów,
– II miejsce – Anita Adamczuk, Gimnazjum Dołhobyczów,
– III miejsce – Justyna Pukaluk, Gimnazjum Mircze.
6. Ponadto jury przyznało wyróżnienia:
– wyróżnienie Dyrektora Hrubieszowskiego Domu Kultury dla Klaudii Kowalczuk, SP nr 1 Hrubieszów,
– wyróżnienie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dla Patrycji Szczepańskiej, SOSW Hrubieszów,
– wyróżnienie Starosty Hrubieszowskiego dla Moniki Pożoga, SP Malice.
—
Sytuacja rodzin zastępczych
w powiecie hrubieszowskim
– założenia Programu Rozwoju Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie hrubieszowskim na lata 2011 – 2015
Monika Bojarczuk-Białek
specjalista pracy z rodziną PCPR Hrubieszów
Program Rozwoju Rodzicielstwa Zastępczego powstał by pomoc świadczona rodzinom zastępczym była kompleksowa i udzielana z zachowaniem zasady podmiotowości. Program po konsultacjach społecznych został przyjęty do realizacji przez sesję Rady Powiatu w dniu 27 kwietnia 2011 r.
Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców stanowi zadanie własne powiatu – zgodnie z art. 19 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Planowane zmiany w ustawodawstwie zakładają reorganizację systemu opieki nad dzieckiem i rodziną oraz nakładają nowe zadania na gminy, powiaty i województwa.
Nowe zadania gmin to m.in. częściowe przejęcie finansowania rodzin spokrewnionych i zatrudnienie asystentów rodziny, a zadaniem powiatu będzie powołanie koordynatora rodzinnej opieki zastepczej.
—
Opieka rodzinna
Rodzina zastępcza jest formą zapewnienia opieki dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Jest to przejściowa forma opieki nad dzieckiem, wiąże się z ograniczeniem lub zawieszeniem władzy rodzicielskiej.
Ustawa wyodrębnia trzy typy rodzin zastępczych:
1) spokrewnione z dzieckiem
2) niespokrewnione z dzieckiem,
3) zawodowe niespokrewnione z dzieckiem:
– wielodzietne,
– specjalistyczne,
– o charakterze pogotowia rodzinnego.
W 2010 r. na terenie powiatu w 72 rodzinach zastępczych różnego typu było umieszczonych 105 dzieci. Obecnie w 66 rodzinach przebywa 89 dzieci. Funkcjonują 3 rodziny zastępcze zawodowe, w których w 2010 r. przebywało łącznie 13 dzieci.
—
Opieka rodzinna a instytucjonalna
Finansowanie zadań z zakresu opieki zastępczej (rodzinnej i instytucjonalnej) należy do powiatu.
Ogółem kwota przeznaczona na wypłatę świadczeń dla rodzin zastępczych w 2010 r. wyniosła 797 499 zł, a przeznaczona na utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych 938 130 zł.
Koszt opieki rodzinnej w przeliczeniu na jednego wychowanka, jest znacznie niższy niż opieki instytucjonalnej.
Najważniejsza jest jednak niepodważalna przewaga opieki rodzinnej, jeżeli chodzi o lepsze warunki prawidłowego rozwoju i wychowania dzieci. Na terenie powiatu nie ma żadnej całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej – dzieci, w odniesieniu do których zostanie wydane postanowienie sądu o umieszczeniu w placówce są umieszczane w placówkach tego typu na terenie innych powiatów.
Na dzień 31.12.2010 r. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych umieszczonych było 18 wychowanków pochodzących z naszego powiatu, a w całym 2010 r. skierowano do placówek jedynie 2 dzieci, w 2011 r. do dnia dzisiejszego skierowano 1 dziecko.
Najwięcej dzieci kierowanych do placówek jest w wieku od 15 do 18 lat, nastolatki stanowiły też w 2010 r. największą grupę spośród wszystkich dzieci przebywających w placówkach. Są to często dzieci „po przejściach” – z różnymi doświadczeniami, ze środowisk zaniedbanych, alkoholiczych, przemocowych.
—
Sytuacja w gminach
Rodziny zastępcze funkcjonują obecnie na terenie wszystkich gmin powiatu hrubieszowskiego. Najwięcej rodzin zastępczych różnego rodzaju jest w najbardziej licznych gminach powiatu, tj. w mieście i gminie Hrubieszów. W mieście jest też większość z istniejących w powiecie rodzin niespokrewnionych. Wszystkie rodziny zastępcze zawodowe działają w gminie Werbkowice.
—
Realizowane działania
Od 2007 r. obchodzony jest z naszej inicjatywy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie hrubieszowskim oraz są prowadzone akcje promujące rodzicielstwo zastępcze. W 2009 roku na realizację obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego udało się uzyskać dofinansowanie Fundacji Ernst&Young, dzięki czemu przeprowadziliśmy projekt pn. „Letnia szkoła dla rodziców zastępczych” obejmujący konferencję, cykl warsztatów dla rodziców zastępczych oraz zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci.
—
Zasadnicze cele programu
– zapobieganie umieszczaniu dzieci w rodzinach zastępczych i wsparcie rodzin biologicznych (działania priorytetowe),
– tworzenie nowych i wsparcie istniejących rodzin zastępczych tak, aby nie było konieczności kierowania dzieci do placówek opiekuńczo-wychowawczych,
– systematyczna praca socjalna ukierunkowana na powrót dziecka do rodziny naturalnej.
—
Realizatorzy programu
Koordynatorem Programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie. Realizatorami Programu są instytucje i organizacje z terenu powiatu hrubieszowskiego: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i urzędy gmin,ośrodki pomocy społecznej, sąd rodzinny, kuratorzy, placówki oświatowe, placówki służby zdrowia, organizacje pozarządowe działające na rzecz dziecka i rodziny, wolontariusze, media lokalne.
—
Przewidywane rezultaty
Realizacja programu ograniczy skalę opieki instytucjonalnej poprzez znaczne zmniejszenie liczby nowych umieszczeń dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na rzecz rozbudowania sieci wsparcia dla rodzin zagrożonych odebraniem dzieci i ewentualnego umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych, w szczególności w rodzinach niespokrewnionych i zawodowych.
Przewidywane rezultaty:
– zmniejszenie liczby dzieci niedostosowanych społecznie,
– zapewnienie warunków właściwego rozwoju dzieci w rodzinie,
– stworzenie oparcia społecznego dla dzieci i rodzin pozostających w trudnych sytuacjach życiowych,
– ograniczenie kosztów opieki instytucjonalnej,
– zapewnienie miejsc pracy kandydatom na rodziny zawodowe.