22 stycznia 2025

Kontrowersje wokół Małego ZUS Plus w 2024 roku

Mały ZUS Plus to rozwiązanie umożliwiające płacenie niższych, proporcjonalnych do przychodu składek na ubezpieczenia społeczne.

Reklamy

Dotyczy ono przedsiębiorców, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tysięcy złotych.

Ulga przysługuje przez trzy lata w ciągu pięciu lat, a po upływie tego okresu – od nowa. Stosownie bowiem do art. 18c ust. 11 pkt 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do Małego ZUS Plus nie mogą zgłosić się osoby, które ustalały podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w ramach Małego ZUS Plus przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reklamy

Czytaj: Prawo: Przelew na niewłaściwe konto

Zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu jeżeli przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS Plus w okresie od stycznia 2019 roku do grudnia 2021 roku, to wykorzystał 36 miesięcy tej ulgi, a 60 miesiąc kalendarzowy przypada w grudniu 2023 roku. Oznacza to, że od stycznia 2024 roku spełniający pozostałe warunki przedsiębiorca może ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus.

Reklamy

Inną interpretację tego przepisu ma natomiast ZUS, który informuje przedsiębiorców, że z Małego ZUS Plus mogą skorzystać dopiero po 3 latach przerwy od skorzystania z tej preferencji. Czyli osoby, które korzystały z ulgi w okresie od stycznia 2019 roku do grudnia 2021 roku, mogą ponownie z niej skorzystać dopiero od stycznia 2025 roku.

Zobacz: Prawo: Wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców

Prawidłowość stanowiska ZUS zakwestionował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który w tej sprawie zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o podjęcie działań zmierzających do skutecznej ochrony praw przedsiębiorców w tej kwestii.

Warto pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca straci, zgodnie z decyzją ZUS, prawo do preferencyjnych składek ma prawo odwołać się do sądu. Każdy stan faktyczny jest jednak inny i zawsze warto skonsultować problem z prawnikiem.

Zobacz też:

Prawo: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Zerknij na Instagram →

­

radczyni prawna Małgorzata Dąbek 

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl