22 kwietnia 2024

Kościuszko: Plenerowe zajęcia edukacyjne z historii na… cmentarzu

Uczniowie drugiej klasy mundurowej hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Kościuszki uczestniczyli w ciekawych zajęciach plenerowych.

 

W ramach projektu „Remont mogił żołnierzy – legionistów poległych w 1918 – 1920 roku, pochowanych na cmentarzu grzebalnym w Hrubieszowie” współorganizowanego przez Gminę Miejską Hrubieszów, Parafię Rzymskokatolicką pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie oraz Społeczny Komitet Odbudowy Mogił Poległych Żołnierzy Legionistów w 1918 – 1920 r. (finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”), uczniowie drugiej klasy mundurowej hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Kościuszki, wraz z opiekunami: panią Agnieszką Szkutnik i panem Marcinem Nowakiem stali się uczestnikami ciekawych zajęć plenerowych.

Poprowadzili je, 28 listopada 2019 r., panowie: Mieczysław Zapała i Mirosław Borysiewicz ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mogił Poległych Żołnierzy – Legionistów na terenie hrubieszowskiego cmentarza! Miejsce mało typowe dla prowadzenia zajęć? Nie, jeśli jest to lekcja historii a jej tematem heroiczne postawy ludzi, walczących o hrubieszowską ziemię podczas wojny polsko – bolszewickiej.

Nieprzypadkowo zajęcia odbyły się w listopadzie – miesiącu, który w naszej tradycji wyznacza szczególny czas pamięci o zmarłych. Celowy był również wybór tematu, ściśle związany ze zbliżającą się setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Pamięć o niej pomogła ożyć lokalnej historii oraz dała impuls do opowieści o bohaterach „wschodnich” granic.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmiku z zajęć oraz do krótkiej prezentacji „hrubieszowskich” legionistów, poległych w wojnie polsko – bolszewickiej.

 

info, wideo, fot. ZS nr 3