14 lipca 2024

Ks. Tomasz Szady o Spotkaniu Młodych – Lednica 2014

W sobotę 7 czerwca 2014 r. odbyło się XVIII Spotkanie Młodych w Lednicy pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. W związku z tym zadałem kilka pytań o genezie spotkań, jak i o tegorocznym przebiegu pochodzącego z Poraja k/Horodła ks. Tomaszowi Szady, który z grupą młodzieży Lipska k/Narola, wśród dziesiątków tysięcy innych uczestniczył w tym wielkim katolickim wydarzeniu.

Reklamy


Ks. Tomasz Szady o Spotkaniu Młodych – Lednica 2014

 

mak – Był ksiądz na XVIII Spotkaniu Młodych – Lednica 2014, proszę przybliżyć historię i ideę tych spotkań?

Reklamy

ks. T. Sz. – Wszystko zaczęło się w 1997r. Pomysłodawcą tych spotkań jest Ojciec Jan Góra – dominikanin.

Pierwsza Lednica (1997) miała mówić o Trójcy Świętej. Zgodnie z prośbą papieża, w okresie przygotowań do roku jubileuszowego, nastąpić miał rok Ducha Świętego, rok Jezusa Chrystusa i rok Boga Ojca. Spotkanie nad brzegiem jeziora miało odbyć się raz – dlatego połączono cel – miało odbyć się spotkanie o Trójcy Świętej.

Reklamy

Pierwsze lednickie spotkanie było oczekiwaniem około dwudziestu tysięcy osób, na znak bliskości papieża – Jana Pawła II, który nie mogąc być obecnym wśród uczestników spotkania, nadlatując nad Pola Lednickie helikopterem i przelatując ponad Bramą – Rybą wprowadził polską młodzież w III tysiąclecie chrześcijaństwa.


Dlaczego te wspaniałe spotkania odbywają się na Polach Lednickich?

– Pewnie z tego względu, że blisko jest, Gniezno było ono pierwszą stolicą państwa – siedzibą władców polskich.


A dlaczego w tym terminie?

– Bo juz zaczynają się długie i ciepłe dni i można cały dzień spędzić na świeżym powietrzu 🙂 


Podobno są tam ciekawe kultowe obiekty?

– Najciekawszy obiekt w pobliżu to Katedra Świętego Wojciecha, głównego Patrona Polski a na drzwiach katedry przedstawiona w formie obrazów historia Świętego Wojciecha, unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w około XII wieku 


Kto może uczestniczyć w tych spotkaniach?

– Każdy, kto czuje się młodo na duchu


I co, była frekwencja?

– W tym roku przybyło sporo młodych ludzi blisko 70 tys.


Kto przewodniczył spotkaniu, mszy św.?

– Prymas Polski Wojciech Polak


Podobno były „specjalne” upominki?

– Tak, każdy uczestnik, który przybył na pola lednickie otrzymał specjalny dowód osobisty, który symbolizuje ,,pełnoletniość”, tombakowe pierścienie z napisem ,,W Tobie mam upodobanie”, symbolizujące Synostwo Boże, oraz banknoty wdzięczności o nominale 2000 talentów, które po powrocie do domów można wręczyć swoim rodzicom i opiekunom. 

 

Na spotkaniu ksiądz nie był sam, jak to przeżywała młodzież?

– Byłem z młodzieżą. Pojechaliśmy autokarem. Młodzież jak to mawiał Święty Jan Paweł II jest naszą nadzieją. I to jest prawdą. Młodzi z wielkim entuzjazmem przeżywali to spotkanie poprzez wspólny śpiew, taniec i modlitwę. Spotkanie na lednickich polach zakończyło się przejściem młodych ludzi przez Bramę-Rybę. Gest ten symbolizuje wybór Chrystusa, jako Pana i Zbawiciela.


Czy po takim spotkaniu jest się „mocniejszym, lepszym, ….”?

– To na pewno, radość doświadczenia tak wielkiej wspólnoty uskrzydla i ta radość pozostaje w duszy. Zauważam to szczególnie, gdy młodzi parę tygodni po takim spotkaniu śpiewają pieśni, których nauczyli się na Polach Lednickich i mają uśmiech na twarzy 🙂


Ciąg dalszy spotkań nastąpi?

– Za rok pewnie na początku czerwca


Coś dawno ksiądz rywalizował w biegach, są jakieś plany?

– Plany są wielkie, ale czas ograniczony, zobaczymy. Od 20 sierpnia będę na nowej parafii Świętego Stanisława w Lubaczowie. Postaram się pobiec półmaraton Chmielaków w Krasnystawie 23 Sierpnia a później 20 września półmaraton  w Tomaszowie Lubelski. 


Dziękuję za odpowiedzi

 

Marek Kitliński (mak)