22 grudnia 2024

ks. Tomasz Szady: Warto poznać! Błogosławiona Karolina Kózkówna

Ks. Tomasz Szady obecnie z parafii Świętego Stanisława w Lubaczowie, lecz pochodzący z Poraja koło Horodła informuje, że w tym roku obchodzimy 18 listopada 100 lecie śmierci Błogosławionej Karoliny Kózkówny i że warto z tego względu jak najwięcej o tej pięknej i wspaniałej dziewczynie dowiedzieć się. Karolina 18 listopada 1914 roku w wieku 16 lat została uprowadzona przez carskiego żołnierza i zabita.

Reklamy

 

ks. Tomasz Szady

– Szczęść Boże!

Reklamy

Poniżej film z drogi krzyżowej, która odbyła się 2 listopada. Wraz z młodzieżą KSM-u zorganizowaliśmy drogę krzyżową ku czci Błogosławionej Karoliny Kózkówny – Patronki dzieci i młodzieżyPatronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Patronki Ruchu Czystych Serc.

W tym roku obchodzimy 18 listopada 100 lecie śmierci Błogosławionej warto z tego względu jak najwięcej o tej pięknej i wspaniałej dziewczynie się dowiedzieć. Karolina 18 listopada 1914 roku w wieku 16 lat została uprowadzona przez carskiego żołnierza i zabita. Obroniła swą czystość. Była bardzo zdolną, pobożną i sumienną osobą. Zachęcam do czytania książek i opowiadań o jej życiu, bo naprawdę można się zauroczyć jej sposobem bycia i życia.

Reklamy



Wikipedia:

Karolina Kózka (Kózkówna) (ur. 2 sierpnia 1898 we wsi Wał-Ruda koło Radłowa, zm. 18 listopada 1914 w Wał-Rudzie[1]) – polska męczennica, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Pochodziła z ubogiej, chłopskiej rodziny; była czwartym z jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzęckiej. 7 sierpnia 1898 przyjęła w pobliskim Radłowie sakrament chrztu. Angażowała się w życie parafialne, gdzie należała do Apostolstwa Modlitwy i była zelatorką Koła Żywego Różańca[2]. Była apostołką kultu Najświętszego Sakramentu i Najświętszego Serca Pana Jezusaprzez Komunię św. wynagradzającą. Pomagała także w prowadzeniu wiejskiej świetlicy i biblioteki swemu wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, który miał wpływ na rozwój młodej siostrzenicy.

Została zamordowana jako 16-latka 18 listopada 1914, broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej. Zmarła na skutek wykrwawienia spowodowanego przecięciem szablą arterii szyjnej. Ciało Karoliny odnaleziono dopiero 4 grudnia. W pogrzebie, który odbył się 6 grudnia wzięło udział około 3 tysięcy osób. Zmarłą otoczył kult męczeństwa i świętości.

18 listopada 1917, na polecenie biskupa Leona Wałęgi, dokonano przeniesienia zwłok Karoliny z miejsca jej pochówku do specjalnego grobowca położonego w pobliżu kościoła parafialnego w Zabawie. Starania kolejnych biskupów tarnowskich: Jana Stepy i Jerzego Ablewicza zainicjowałyproces beatyfikacyjny, rozpoczęty ostatecznie w 1965 (postulatorem w procesie informacyjnym w diecezji tarnowskiej został ks. dr Jan Białobok). 30 czerwca 1986 został przyjęty dekret o męczeństwie Karoliny. Podczas wizyty w Tarnowie, 10 czerwca 1987, papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas uroczystej mszy świętej. Z okazji 15 rocznicy wyniesienia jej na ołtarze, biskup tarnowski Wiktor Skworc, ustanowił kościół parafialny w Zabawie Sanktuarium błogosławionej, gdzie spoczywa ona obecnie pod ołtarzem głównym.

Została patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Każdego 10 dnia miesiąca w Sanktuarium w Zabawie odprawiana jest msza święta w intencji jej kanonizacji, natomiast każdego 18 dnia miesiąca odprawiana jestDroga krzyżowa szlakiem jej męczeństwa.

 

 

Opracował – mak