Kulisy hrubieszowskiej modelarni

Sekcja modelarska Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie, liczy około 20 zawodników. Zajęcia odbywają się cyklicznie dwa razy w tygodniu w wymiarze 2,5 godzin.

Reklamy

 

Modelarstwo jest namiastką prawdziwego latania. Do uprawiania tego sportu potrzebna jest nie tylko zegarmistrzowska dokładność i anielska cierpliwość, ale przede wszystkim wiedza z zakresu meteorologii, aerodynamiki, mechaniki lotu, posługiwania się narzędziami, obróbki materiałów, rysunku technicznego czy tajemnic działania urządzeń elektronicznych.

Modelarstwo to także pierwszy etap szkolenia lotniczego. Stanowi najlepsze wstępne przygotowanie do szkolenia teoretycznego i praktycznego przyszłego pilota.

Reklamy

Warto wiedzieć, że z szeregu modelarzy wywodzi się pierwszy polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, którego młodzieńcze marzenia, rozbudzone poprzez modelarstwo i szybownictwo na aeroklubowych lotniskach, stały się rzeczywistością.

Zdecydowanym prekursorem dyscypliny sportu modelarstwa lotniczego w Hrubieszowie był Wiesław Korczak (1939 – 2004). Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku w Młodzieżowym Domu Kultury w Hrubieszowie przy ul. Ciesielczuka 1 zaczął prowadzić z dziećmi i młodzieżą zajęcia w modelarni lotniczej, wielokrotnie zdobywając mistrzowskie tytuły rangi Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Od ponad 15 lat hrubieszowską modelarnię prowadzi dyplomowany Instruktor Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego Leszek Kryszczuk, obecnie Mistrz Polski Modeli Swobodnie Latających klasy F1A Standard.

Tylko w 2019 roku hrubieszowscy modelarze startując w zawodach rangi Międzynarodowej, Ogólnopolskiej i Regionalnej w klasach modeli F1A, F1B, F1P, F1H, F1N, zdobyli 54 medale: 19 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych. Udowadniając, że zarówno w konkurencjach indywidualnych jak i drużynowych należą do liderów na forum całej Polski.

 

tekst i fot.: UKS Jedynka
Zobacz też:

SPORT – Kuba Wezgraj powołany do Kadry Narodowej

SPORT – Nagrody i podziękowania dla hrubieszowskich sportowców i trenerów