17 czerwca 2024

Kupujemy zmywarkę – na co zwrócić uwagę?

Trudno wyobrazić sobie codzienne obowiązki domowe bez zmywarki. Jest to sprzęt, dzięki któremu oszczędzamy czas i wodę. Wybór zmywarki może się okazać wyzwaniem, ponieważ na rynku dostępne są różne modele (zmywarki wolnostojące i do zabudowy, wyposażone w rozmaite funkcje itd.). Jak wybrać zmywarkę, która idealnie dopasuje się do twoich potrzeb i stylu życia? Podpowiadamy w naszym artykule.

Reklamy

Szukasz dobrej zmywarki? Korzystaj z poradników i rankingów

Przy zakupie zmywarki warto wesprzeć się poradami doświadczonych fachowców. W sieci znajdziesz poradnik Media Expert, który pomoże dokonać właściwego wyboru. Warto korzystać również z takich narzędzi jak ranking zmywarek. Jest to przejrzyste i rzetelne zestawienie różnych modeli zmywarek. Dzięki temu oszczędzasz czas, ponieważ nie musisz samodzielnie przeszukiwać stron internetowych i porównywać parametrów urządzeń.

Dostępne są też nieco bardziej zawężone zestawienia, jak na przykład ranking zmywarek do zabudowy 60 cm. Pozwala to porównać sprzęt, który będzie idealnie pasował do twojej kuchni. Na początek warto bowiem ustalić, czy interesuje cię zmywarka kompaktowa, czy może szukasz większego i pojemniejszego modelu. Pomocne mogą się okazać również opinie klientów, którzy już kupili daną zmywarkę.

Reklamy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Podczas zakupu zmywarki należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • Typ zmywarki – do wyboru są dwie opcje, a mianowicie zmywarka wolnostojąca oraz zmywarka do zabudowy. Zmywarka wolnostojąca sprawdzi się, jeśli nie chcesz dokonywać zmian w umeblowaniu, a tylko dokupić sprzęt. Jest łatwa w instalacji i dostępna w różnych kolorach. Z kolei zmywarka do zabudowy musi być umiejętnie zamontowana, ale za to idealnie komponuje się z całością aranżacji. Jest bowiem skryta pod frontami meblowymi.
  • Wymiary i pojemność – dobierz zmywarkę pod kątem dostępnego miejsca. Wiele zależy również od indywidualnych potrzeb. Jeśli masz dużą rodzinę i często gotujesz, to rozważ zmywarkę o większej pojemności (pojemność jest określana liczbą kompletów naczyń). Najczęściej spotykana jest zmywarka pełnowymiarowa o szerokości 60 cm. Do małej kuchni dobierzesz jednak również małą zmywarkę o szerokości 45 cm.
  • Klasa energetyczna (zużycie wody na cykl zmywania, pobór energii elektrycznej) – ważnym czynnikiem wyboru jest klasa energetyczna. Im wyższa, tym bardziej energooszczędna zmywarka. Takie zmywarki zużywają przy okazji mniej wody do mycia naczyń w jednym cyklu.
  • Programy zmywania – zwróć uwagę na programy i wybierz zmywarkę, która odpowiada twoim potrzebom. Wiele modeli ma takie programy jak: program intensywny i taki do lekko zabrudzonych naczyń, program czyszczenia zmywarki, eko, szybki czy też do mycia garnków.
  • Dodatkowe funkcje – funkcjonalne zmywarki mają takie funkcje jak zmywanie strefowe, zmywanie z połową wsadu, filtry antybakteryjne, elektroniczny sensor dobierający program zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń, automatyczne otwieranie drzwiczek po skończonym cyklu zmywania itp.
  • Praktyczne wnętrze – delikatne naczynia muszą być odpowiednio zabezpieczone. Sprawdź, czy wybrana zmywarka ma koszyczki, wkładki i separatory, które zabezpieczą naczynia. Praktyczne wnętrze zmywarki zapewnia też optymalne wykorzystanie przestrzeni i załadowanie maksymalnej liczby naczyń.

Podsumowując; wybór zmywarki (do zabudowy lub wolnostojącej) ma znaczący wpływ na komfort użytkowania. Warto zastanowić się nad swoimi potrzebami w tym zakresie, by wybrać idealnie dopasowany sprzęt. Na rynku można znaleźć różne zmywarki, wyposażone w liczne funkcje i programy. Przy wyborze należy kierować się wymiarami zmywarki, a także przejrzeć rankingi i poradniki dostępne w sieci. Przydatne są też opinie użytkowników.

Reklamy

tekst i fot. – mat. partnera, fot. źródło: pexels.com