23 grudnia 2024

Leszek Opała nagrodzony

Hrubieszów

Reklamy

Podczas uroczystego otwarcia 13 Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej WP, kierownik zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” pan Leszek Opała otrzymał Nagrodę Miasta Hrubieszowa – statuetkę Króla Władysława Jagiełło.

Nagroda przyznana przez Kapitułę, została wręczona 7 listopada 2008 r. i zbiegła się z 25 – cio leciem działalności zespołu „Lechici”, założonego przez nagrodzonego i który podczas w/w otwarcia dał wspaniały recital. Nagrodę zatwierdził i wręczył osobiście Burmistrz Miasta Hrubieszowa pan Zbigniew Dolecki w asyście przewodniczącego Kapituły p. Alfreda Przybysza i roztaczającego wszelaką opiekę nad zespołem ks. prałata płk. Andrzeja Puzona.

Reklamy

Podczas wręczania nagrody licznie zebrana publiczność zgotowała laureatowi, jak i zapewne jego wysokiej klasy podopiecznym z zespołu „Lechici” gromką owację, wzmogła się ona jeszcze bardziej, kiedy ręka pana Leszka ze statuetką jednego z najpotężniejszych królów naszego kraju, który 608 lat temu przyznał naszemu miastu przywileje miejskie, uniosła się wysoko w górę. LubieHrubie również dołącza się do gratulacji i życzy powodzenia w dalszej działalności artystycznej.

O ile mi wiadomo Kapituła przyznała jeszcze dwa wyróżnienia o czym w odpowiednim czasie powiadomimy naszych czytelników.

Reklamy

***

Ze strony Wikipedia

Zespół wokalny „Lechici” z Hrubieszowa

Zespół wokalny „Lechici” działa przy Parafii Garnizonowej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Powstał w 1983 r. z inicjatywy organisty Leszka Opały, który do tej pory jest kierownikiem zespołu. Opiekę duchową nad zespołem sprawuje Ks. prałat płk Andrzej Puzon. Skład „Lechitów” tworzą uczniowie szkół średnich, studenci i młodzież pracująca. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny, zawiera pieśni i piosenki religijne, patriotyczne, wojskowe, ludowe i rozrywkowe – a cappella i wokalno – instrumentalne.
Zespół „Lechici” aktywnie uczestniczy w życiu parafii, miasta i regionu. Brał udział w wielu festiwalach piosenki religijnej (Łódź, Lubaczów, Warszawa, Płock, Osiek), patriotycznej i wojskowej (Arsenał Artystyczny Wojska Polskiego’94, Kołobrzeg ’95). Zapraszany był również na koncerty do licznych miast Polski, Ukrainy (m.in. Lwów, Równo, Włodzimierz), Litwy (Wilno). Współpraca zespołu z Polską Orkiestrą Włościańską im. Karola Namysłowskiego (od 2008 roku Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego), Orkiestrą Garnizonu Zamość i Chórem Rezonans zaowocował wspólnymi występami. Z zaprzyjaźnioną już Orkiestrą Włościańską i Chórem zespół dwukrotnie wystąpił z koncertami w ramach Zamojskich Dni Muzyki, w czasie których wykonał: MSZĘ h-moll – J. Haydna (1999 r.), a w Roku BACHOWSKIM (2000 r.) Kantatę nr 61 – J.S.Bacha.

W 2007 roku zespół został zaproszony przez Polską Orkiestrę Włościańską im. K. Namysłowskiego do udziału w pierwszej edycji Zamojskiego Festiwalu im. Marka Grechuty. W czasie dwóch dni Festiwalu zespół wystąpił na zamojskim Rynku z takimi gwiazdami polskiej sceny jak: Marek Bałata, Janusz Szrom, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Stanisław Soyka czy Sambor Dudziński.

Wielkim zaszczytem dla „Lechitów” była możliwość uczestnictwa w obsłudze muzycznej liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Krośnie (1997 r.) i Zamościu (1999 r.).

Od 2005 roku zespół współpracuje z poznańskim kompozytorem Zbigniewem Małkowiczem (pochodzącym z Zamościa), wykonując jego dzieła:

1. Pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” – do słów św. siostry Faustyny (zespół uczestniczył m.in. w koncercie z okazji 100-tnych urodzin św. siostry Faustyny, który odbył się w krakowskich Łagiewnikach 25.08.2005 r.)

2. „Psalmy Dawida” – powstał z fascynacji „Księgą psalmów” (zespół uczestniczył m.in. w prapremierze dzieła, która odbyła się 19.08.2005 roku w Amfiteatrze Łąkowym podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Camp Meeting – Osiek 2005”)

3. Kantata Maryjna „Przy sercu Twoim” (w maju 2008 roku zespół wziął udział w nagraniu płytowym tego dzieła – płyta ma się ukazać jesienią tego roku).

Zespół ma w swoim dorobku nagrania radiowe i telewizyjne, wydał również kasety magnetofonowe, płyty CD z piosenkami religijnymi i kolędami oraz płyty DVD z teledyskami.

Przez 25 lat w zespole śpiewało już ponad 200 Lechitów. Warto również zaznaczyć, że zespół bardzo dużo koncertuje – rocznie około 20 razy występuje z pełnym recitalem na terenie całego kraju.

***

Dotychczasowi laureaci nagrody:

I. Zespoły i instytucje itp.

1. Miejska Biblioteka Publiczna
2. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej
3. Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie

II. Osoby indywidualne:

1. Jerzy Buzek – premier, patron 600 – lecia Hrubieszowa
2. bp Jan Śrutwa
3. bp Sławoj Głódź
4. ks. Andrzej Puzon – działacz wszechstronny
5. ks. Kazimierz Gawlik – działacz wszechstronny
6. prof. Andrzej Kokowski – archeolog w ziemi hrubieszowskiej
7. prof. Wiktor Zin – architekt, artysta „piórkiem i węglem”, pisarz
8. Stanisława Burda – poetka, nauczycielka
9. Jerzy Krzyżewski – regionalista, przew. TRH
10. Alfred Przybysz – działacz kultury, artysta rysunku i grafiki
11. Marek Ambroży Kitliński – animator i propagator kultury fizycznej oraz sportu
12. Grażyna Temporowicz – choreograf, twórca, kierownik artystyczny

i 13. Leszek Opała – założyciel i kierownik zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici”

opracował – mak

zobacz zdjęcia >>