8 stycznia 2025

Lwia zmarszczka – czym jest, jak powstaje, pielęgnacja

Lwia zmarszczka – czym jest, jak powstaje, pielęgnacja

Reklamy

Zmarszczki na twarzy są naturalnym efektem procesu starzenia się skóry, który postępuje wraz z wiekiem. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest tzw. lwia zmarszczka. To określenie odnosi się do głębokich bruzd, które pojawiają się na skórze twarzy w okolicach oczu. Lwia zmarszczka jest zmarszczką mimiczną, co oznacza, że jest skutkiem nasilonej pracy mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Dowiedz się więcej o lwiej zmarszczce, a także o tym, jak skutecznie pielęgnować skórę, aby opóźnić jej pojawienie się lub zminimalizować widoczność.

Czym jest lwia zmarszczka?

Wciąż pewnie wiele osób zastanawia się, co to jest lwia zmarszczka? To pionowa zmarszczka lub bruzda, która pojawia się na środku czoła między brwiami i rozpoczyna od nasady nosa. Pojawia się na twarzy w okolicach 30. roku życia w postaci jednej linii, a z czasem może przeobrazić się w kilka mniejszych wgłębień.

Reklamy

Lwia zmarszczka, nazywana również lwią bruzdą,  jest często efektem mimiki twarzy, takiej jak marszczenie czoła lub unoszenie brwi. Przez nią twarz wygląda na rozzłoszczoną i gniewną, dlatego wiele osób chce się jej pozbyć.

Lwia zmarszczka – co oznacza?

Lwia zmarszczka często przybiera kształt podobny do litery „V” lub „Y” i jest jednym z typowych objawów starzenia się skóry oraz utraty jej elastyczności. Na ogół staje się bardziej widoczna podczas wyrażania emocji, przy zdziwieniu czy zdenerwowaniu. W związku z tym stanowi ona ważny element analizy ekspresji twarzy w psychologii i komunikacji niewerbalnej. Warto zaznaczyć, że istnieją różne metody kosmetyczne i medyczne, takie jak botox czy zabiegi z wykorzystaniem laserów, które pozwalają na zmniejszenie widoczności lwiej zmarszczki.

Reklamy

Jak powstaje lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka na czole powstaje jako efekt aktywności mięśni twarzy. Do jej pojawienia przyczyniają się powtarzające się ruchy mięśni czołowych – dwóch symetrycznych mięśni marszczących brwi i pojedynczego mięśnia prostego nosa. Wskazane mięśnie pozwalają wyrażać złość, zniecierpliwienie czy ból.

W wyniku tych powtarzających się ruchów dochodzi do ciągłego napięcia i ucisku na skórę w pionowym kierunku. W miarę upływu czasu napięcie mięśni i nacisk na skórę prowadzą do formowania się charakterystycznej pionowej bruzdy na środku czoła.

Lwia zmarszczka – przyczyny

Do głównych przyczyn powstania lwiej zmarszczki należą:

  • mimika twarzy – napięcie mięśni i powtarzająca się mimika twarzy w największym stopniu przyczyniają się do formowania się bruzdy na środku czoła;
  • starzenie się skóry – naturalny proces starzenia się skóry wpływa na jej elastyczność, co może prowadzić do pojawienia się zmarszczek, w tym lwiej zmarszczki. Skóra staje się mniej sprężysta, traci zdolność do zatrzymywania wilgoci, a zmarszczki stają się bardziej widoczne;
  • ekspozycja na promienie UV – długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może przyspieszyć proces starzenia się skóry, prowadząc do powstawania zmarszczek;
  • palenie papierosów – przyspiesza starzenie się skóry i prowadzi do pogłębiania się zmarszczek;
  • zaniedbywanie pielęgnacji skóry – brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, takiej jak nawilżanie i stosowanie kremów przeciwsłonecznych, także może nasilać widoczność lwiej zmarszczki.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Istnieje kilka metod pozwalających na zmniejszenie widoczności lwiej zmarszczki. Są to m.in.:

  • botox (toksyna botulinowa) – iniekcje botoxu są jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych stosowanym w celu redukcji lwiej zmarszczki. Botox tymczasowo osłabia mięśnie czołowe, co sprawia, że zmarszczka staje się mniej widoczna;
  • kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę – polega na wstrzykiwaniu podskórnie w okolicy powstawania lwiej bruzdy kwasu hialuronowego, który ją wypełnia. Zabieg cechuje się bardzo wysoką skutecznością;
  • laseroterapia – zabiegi laserowe, takie jak frakcyjna ablacja laserowa, mogą pomóc w wygładzeniu skóry i zredukowaniu zmarszczek na czole poprzez stymulację produkcji kolagenu i pobudzanie regeneracji.

Najlepiej udać się na konsultację do specjalisty medycyny estetycznej, który doradzi odpowiedni dla nas sposób na pozbycie się lwiej zmarszczki.

Lwia zmarszczka – pielęgnacja

Pielęgnacja skóry powinna być ukierunkowana na utrzymanie jej zdrowego stanu, zapobieganie pogłębianiu się lwiej zmarszczki i poprawę ogólnego wyglądu czoła. Oto kilka kluczowych kroków w pielęgnacji skóry w przypadku lwiej zmarszczki:

  1. Ochrona przeciwsłoneczna – Stosowanie kremów przeciwsłonecznych z odpowiednim SPF jest kluczowe, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV, które przyspiesza proces starzenia się skóry.
  2. Nawilżanie – Nawilżenie skóry jest ważne, ponieważ skóra sucha jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Wybieraj naturalne kremy do twarzy, które pomagają zachować elastyczność i gładkość skóry.
  3. Antyoksydanty – Produkty kosmetyczne takie jak naturalne toniki do twarzy zawierające antyoksydanty (np. witamina C) pomagają w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wspierają jej zdrowy wygląd.
  4. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – Warto sięgnąć po naturalne serum do twarzy o przeciwzmarszczkowym działaniu, które zawiera składniki aktywne, takie jak retinol, peptydy i kwas hialuronowy. Składniki te mogą pomóc w poprawie elastyczności skóry i zmniejszeniu widoczności zmarszczek.

tekst i fot. mat. partnera