Małgorzata Brzóz – przygoda z Comeniusem

Jestem nauczycielką języka rosyjskiego w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie. W dniach 9-13 lipca 2012 roku uczestniczyłam w intensywnym kursie dla nauczycieli na temat stosowania interaktywnych metod nauczania.

Reklamy

Celem tego programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów na kursy  do krajów europejskich.  

Jestem nauczycielką języka rosyjskiego w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie. W dniach 9-13 lipca 2012 roku uczestniczyłam w intensywnym kursie dla nauczycieli na temat stosowania interaktywnych metod nauczania. Kurs odbył się na Łotwie w drugim co do wielkości mieście Daugavpils. Daugavpils /Dyneburg/ jest miejscem wyjątkowym: aż 51% mieszkańców stanowią Rosjanie,  18% Łotysze, 14% Polacy. Są także Białorusini, Litwini i Ukraińcy. Językiem urzędowym jest łotewski, ale na ulicach, w sklepach i kawiarniach mówi się po rosyjsku. Do prestiżowych szkół należą szkoły rosyjska i polska. Uczniowie nie mają tu łatwego życia, wielu z nich uczy się kilku języków: łotewskiego, rosyjskiego, polskiego i angielskiego.  Dzięki temu mogą bez problemu studiować na Łotwie, w Rosji czy w Polsce.

Moje zajęcia odbywały się w języku rosyjskim, mieszkałam w rodzinie rosyjskiej nic dziwnego więc, że było to dla mnie cenne doświadczenie i praktyka językowa.

Turyści odwiedzający ten region Łotwy nazywany Łatgalią mogą się bez problemu porozumieć i otrzymać informacje w języku rosyjskim i  angielskim. Daugavpils polecam tym, którzy szukają ciszy i spokoju. W mieście jest dużo zieleni: parki z fontannami, ukwiecone skwerki a w okolicy wiele urokliwych zakątków nad rzeką lub licznymi jeziorami.

Jedną z największych atrakcji jest twierdza z pierwszej połowy XIX wieku. Obecnie jest restaurowana dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Jednak dla mnie największą atrakcją były nie budowle, a ludzie, których poznałam – prowadzących zajęcia oraz współuczestników kursu. Są to nauczyciele, profesjonaliści, którzy mają wiedzę, umiejętności a przede wszystkim pasje i rozległe zainteresowania. Ludzie odważni, otwarci, obyci w świecie, stale poszukujący i podejmujący nowe wyzwania.

Zachęcam wszystkich nauczycieli do wzięcia udziału w Programie „Uczenie się przez całe życie”. To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i realizowania wspólnych projektów.

Więcej:  http://www.comenius.org.pl/akcje/mobilnosc-szkolnej-kadry-edukacyjnej