23 maja 2024

Małgorzata Brzóz – przygoda z Comeniusem

Jestem nauczycielką języka rosyjskiego w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie. W dniach 9-13 lipca 2012 roku uczestniczyłam w intensywnym kursie dla nauczycieli na temat stosowania interaktywnych metod nauczania.

Celem tego programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów na kursy  do krajów europejskich.  

Jestem nauczycielką języka rosyjskiego w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie. W dniach 9-13 lipca 2012 roku uczestniczyłam w intensywnym kursie dla nauczycieli na temat stosowania interaktywnych metod nauczania. Kurs odbył się na Łotwie w drugim co do wielkości mieście Daugavpils. Daugavpils /Dyneburg/ jest miejscem wyjątkowym: aż 51% mieszkańców stanowią Rosjanie,  18% Łotysze, 14% Polacy. Są także Białorusini, Litwini i Ukraińcy. Językiem urzędowym jest łotewski, ale na ulicach, w sklepach i kawiarniach mówi się po rosyjsku. Do prestiżowych szkół należą szkoły rosyjska i polska. Uczniowie nie mają tu łatwego życia, wielu z nich uczy się kilku języków: łotewskiego, rosyjskiego, polskiego i angielskiego.  Dzięki temu mogą bez problemu studiować na Łotwie, w Rosji czy w Polsce.

Moje zajęcia odbywały się w języku rosyjskim, mieszkałam w rodzinie rosyjskiej nic dziwnego więc, że było to dla mnie cenne doświadczenie i praktyka językowa.

Turyści odwiedzający ten region Łotwy nazywany Łatgalią mogą się bez problemu porozumieć i otrzymać informacje w języku rosyjskim i  angielskim. Daugavpils polecam tym, którzy szukają ciszy i spokoju. W mieście jest dużo zieleni: parki z fontannami, ukwiecone skwerki a w okolicy wiele urokliwych zakątków nad rzeką lub licznymi jeziorami.

Jedną z największych atrakcji jest twierdza z pierwszej połowy XIX wieku. Obecnie jest restaurowana dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Jednak dla mnie największą atrakcją były nie budowle, a ludzie, których poznałam – prowadzących zajęcia oraz współuczestników kursu. Są to nauczyciele, profesjonaliści, którzy mają wiedzę, umiejętności a przede wszystkim pasje i rozległe zainteresowania. Ludzie odważni, otwarci, obyci w świecie, stale poszukujący i podejmujący nowe wyzwania.

Zachęcam wszystkich nauczycieli do wzięcia udziału w Programie „Uczenie się przez całe życie”. To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i realizowania wspólnych projektów.

Więcej:  http://www.comenius.org.pl/akcje/mobilnosc-szkolnej-kadry-edukacyjnej