22 listopada 2024

Mały drewniany domek

Niewielki domek na atrakcyjnie położonej działce zlokalizowanej z dala od miejskiego zgiełku to okazja do efektywnego i taniego wypoczynku. Szczególnym powodzeniem wśród zainteresowanych taką formą spędzania wolnego czasu cieszą się domki do 35 m² powierzchni zabudowy. Skąd tak duże zainteresowanie małymi domkami?

Reklamy

Domek bez pozwolenia na budowę

Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę znacznie utrudniają i wydłużają cykl budowy domu. Art. 29 znowelizowanego Prawa Budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) określa, że nie wymaga pozwolenia na budowę, a tylko zgłoszenia w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta, wzniesienie domku do 35 m² powierzchni zabudowy, pod warunkiem, że jest to:

  • budynek wolnostojący
  • budynek parterowy
  • obiekt przeznaczony do okresowego wypoczynku (nie jest całoroczny).

Kryteria te spełnia wiele drewnianych domków letniskowych, które można stosunkowo szybko postawić na zakupionej wcześniej działce.

Reklamy

Drewniany domek do 35 m²

O niedużych drewnianych domkach rozmawiam z Przemysławem Balcewiczem, dyrektorem Eko Architektura Sp. z o.o., która jest liderem na rynku projektów i realizacji obiektów drewnianej architektury.

Czy drewno jest wystarczająco trwałym materiałem?

Reklamy

Oczywiście, ale pod warunkiem wybrania odpowiedniego gatunku i jakości drewna. Drewno stosowane w naszych domkach pochodzi z sosen i jodeł rosnących w lasach Polski północnej, które rosły w naszych warunkach klimatycznych. Konieczne jest dobre wysuszenie drewna, tak by jego wilgotność wynosiła od 14% do 17%, a po obróbce staranne zaimpregnowanie każdego elementu konstrukcyjnego. Dobrze konserwowane i pielęgnowane drewno jest w stanie przetrwać w dobrym stanie wiele lat, nie poddając się czynnikom atmosferycznym.

Jakie są zalety drewnianych domków?

W drewnianych wnętrzach panuje doskonały mikroklimat. Żywiczny zapach drewna iglastego i olejki eteryczne ułatwiają oddychanie, dlatego drewniane domy są szczególnie polecane astmatykom i alergikom. Drewno utrzymuje wewnątrz budynku optymalny poziom wilgotności powietrza i łagodzi różnice temperatur. Ciepła barwa naturalnego drewna oraz jego faktura działają uspokajająco.

Domek letniskowy jest dobry na wakacje, ale są wśród nas miłośnicy narciarstwa. Czy z takiego domku można też korzystać zimą?

Nie ma problemu. Można u nas zamówić gotowe zestawy do ocieplenia ścian, podłóg i dachu. Grubość ścian i warstwy izolacji termicznej dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta. W domkach, które mają służyć poza okresem letnim stosujemy podwójne ściany z desek o grubości 34 mm, 44 mm i 58 mm z izolacją termiczną o grubości 100 mm lub 150 mm. Dzięki temu domki drewniane mogą spełniać normy energooszczędności i być wystarczająco ciepłe zimą.

Dlaczego drewno jest uważane za materiał ekologiczny?

Drewno jest surowcem odnawialnym, na miejscu wyciętych drzew wyrastają nowe. Przy produkcji i montażu drewnianych domów zużywa się bardzo mało innych surowców, a przede wszystkim znacznie mniej wody i energii w porównaniu z technologią murowaną. Wszelkie odpady drewniane powstające przy produkcji nie zanieczyszczają środowiska. Wzniesienie drewnianego domu trwa krócej niż domu murowanego, a jeśli zapewnimy dostawę surowców lokalnych, zmniejszamy wydatek paliwa na transport. Drewniane domki do 35 m² powierzchni zabudowy powstają przy niewielkiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Duży wybór projektów

Eko Architektura Sp. z o.o. projektuje i wykonuje różnorodne obiekty drewnianej architektury. Są wśród nich:

  • domy drewniane całoroczne,
  • domki letniskowe,
  • altany i domki ogrodowe,
  • drewniane garaże i wiaty samochodowe,
  • domki narzędziowe i budynki gospodarcze,
  • drewniane domki dla dzieci, sauny i inne obiekty małej architektury ogrodowej.

Jest w czym wybierać. Firma realizuje też indywidualne zamówienia dostosowane do potrzeb klienta.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/maisons-en-bois

­

(info i fot. mat. partnera)