Pod koniec minionego roku na rynku wydawniczym pojawiła się książka „Potyczki z ortografią” autorstwa urodzonej w Hrubieszowie Marii Duławskiej.
Autorka, jako wieloletnia nauczycielka języka polskiego, proponuje w tej pozycji ciekawą metodę nauczania ortografii, w której uczeń, w opanowywaniu praktycznego i poprawnego posługiwania się ortografią, z przedmiotu podlegającego nauczaniu, staje się podmiotem czynnie uczestniczącym w procesie zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności ortograficznych oraz ich zastosowania zgonie z zasadami ortografii języka polskiego.
Maria Duławska zainspirowana „Ortografią na wesoło” Witolda Gawdzika oraz wieloletnią praktyką nauczyciela polonisty zaproponowała swoją własną metodę walki z trudnościami ortograficznymi u dzieci i młodzieży, którą w przystępny i klarowny sposób prezentuje.
Na początku książki zamieszczone są spostrzeżenia pracownic Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej w Hrubieszowie.
Pani Aneta Dyl Tarnowska podsuwa odpowiedz na pytanie: „Co jest przyczyną trudności w opanowaniu umiejętności pisania poprawnego ortograficznie?”
Natomiast Pani Elżbieta Gronkiewicz wypowiedz swoją buduje jako nauczyciel praktyk zajmujący się „walką” o poprawność ortograficzną.
Obydwie Panie zainteresowały się metodą zaproponowaną w książce przez M. Duławską, wspólnie dostrzegając w metodzie tej, proste a zarazem bardzo sprawne, narzędzia do pokonywania trudności ortograficznych.
Po szczegóły odsyłam do książki „Potyczki z ortografią” Marii Duławskiej.
Pozycją polecam Poradniom Psychologiczno – Pedagogicznym, szkołom, nauczycielom( nie tylko polonistom) i rodzicom. Jednym słowem wszystkim, którym na sercu leży poprawność ortograficzna.
Kazimierz Jan Dejer
———————————————–
Maria Duławska Potyczki z ortografią, Polihymnia, Lublin 2020
Maria Duławska, fot. MBP Hrubieszów
Zobacz też:
Spotkanie po latach… z Marią Duławską
http://pzpswhrubieszow.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/184908/spotkanie_z_poezja_pani_marii_dulawskiej