Maria Duławska – Potyczki z ortografią

Pod koniec minionego roku na rynku wydawniczym pojawiła się książka „Potyczki z ortografią” autorstwa urodzonej w Hrubieszowie Marii Duławskiej.

Reklamy

Autorka, jako wieloletnia nauczycielka języka polskiego, proponuje w tej pozycji ciekawą metodę nauczania ortografii, w której uczeń, w opanowywaniu praktycznego i poprawnego posługiwania się ortografią, z przedmiotu podlegającego nauczaniu, staje się podmiotem czynnie uczestniczącym w procesie zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności ortograficznych oraz ich zastosowania zgonie z zasadami ortografii języka polskiego.

Maria Duławska zainspirowana „Ortografią na wesoło” Witolda Gawdzika oraz wieloletnią praktyką nauczyciela polonisty zaproponowała swoją własną metodę walki z trudnościami ortograficznymi u dzieci i młodzieży, którą w przystępny i klarowny sposób prezentuje.

Na początku książki zamieszczone są spostrzeżenia pracownic Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej w Hrubieszowie.

Pani Aneta Dyl Tarnowska podsuwa odpowiedz na pytanie: „Co jest przyczyną trudności w opanowaniu umiejętności pisania poprawnego ortograficznie?”

Natomiast Pani Elżbieta Gronkiewicz wypowiedz swoją buduje jako nauczyciel praktyk zajmujący się „walką” o poprawność ortograficzną.

Obydwie Panie zainteresowały się metodą zaproponowaną w książce przez M. Duławską, wspólnie dostrzegając w metodzie tej, proste a zarazem bardzo sprawne, narzędzia do pokonywania trudności ortograficznych.

Po szczegóły odsyłam do książki „Potyczki z ortografią” Marii Duławskiej.

Pozycją polecam Poradniom Psychologiczno – Pedagogicznym, szkołom, nauczycielom( nie tylko polonistom) i rodzicom. Jednym słowem wszystkim, którym na sercu leży poprawność ortograficzna.

Kazimierz Jan Dejer

———————————————–

Maria Duławska Potyczki z ortografią, Polihymnia, Lublin 2020


Maria Duławska, fot. MBP Hrubieszów


Zobacz też:

Spotkanie po latach… z Marią Duławską

http://pzpswhrubieszow.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/184908/spotkanie_z_poezja_pani_marii_dulawskiej

Spotkanie po latach… z Marią Duławską