17 kwietnia 2024

Marta Kuraszko w finale Międzynarodowego Konkursu „Żywa klasyka” 2020

Uczennica hrubieszowskiego Staszica – Marta Kuraszko, zakwalifikowała się do finału Międzynarodowego Konkursu „Żywa klasyka” 2020.

 

Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, 220 uczestników – laureatów etapów ogólnokrajowych z 80 państw świata, wzięło udział w końcowym etapie tego ogromnego przedsięwzięcia. Wszyscy mieli, zgodnie z wytycznymi, przygotować nagranie recytowanego fragmentu prozy literatury rosyjskiej. Młodzież przez tydzień rywalizowała między sobą. Była to wspaniała podróż w świat rosyjskiej literatury.

Eliminacje on-line były pełne emocji. Jury, w międzynarodowym składzie, oceniało i komentowało występ każdego uczestnika. Wśród jurorów nie zabrakło tym razem przedstawicieli z Polski, a byli to – Żanna Gierasimowa – aktorka i reżyser Teatru „Otwarta Kurtyna” oraz Marek Wawrzkiewicz – polski poeta, pisarz, tłumacz, uhonorowany wieloma nagrodami literackimi, w tym m. in. nagrodą literacką im. Władysława Reymonta. Od 2000 roku jest prezesem Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich.

Polskę godnie reprezentowali Marta Kuraszko, Paweł Jerzyna i Polina Kalinina. Wszyscy zostali pozytywnie ocenieni przez jury oraz publiczność. Marta uzyskała 45 punktów i przeszła do finału.

 

info i fot.: LO Staszic

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Uczniowie Staszica pojadą na Krym

WIADOMOŚCI – Staszic: Laureaci pojadą do Krakowa!