Meble z sieci handlowych czy od stolarza?

Kiedy nasz dom jest już postawiony, ściany wymalowane, a wszystkie media przyłączone, czas zastanowić się nad umeblowaniem. W większości przypadków znaczącą kwestią jest ich cena. Poniżej przyjrzymy się miejscom, w których Polacy najczęściej kupują meble – popularnym „sieciówkom”, sklepom specjalistycznym i warsztatom stolarskim.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Sieci handlowe

Masowa produkcja sprawiła, że wiele osób kupuje meble właśnie w sieciówkach – są one popularne, tanie i przede wszystkim modne. Można przebierać w wielu modelach i kolorach pomiędzy zestawami. Mimo to często zdarza się, że jeżeli spodoba się nam jakiś segment, to nie będziemy mieć okazji wyboru drewna czy koloru. Jednak ze względu na swoją trwałość dobrze jest je zakupić z myślą o krótkim terminie użytkowania. Są idealne dla pokoi dziecięcych – kiedy dziecko dorasta można je wymieniać na nowe i nie żałujemy wydanych pieniędzy. Dobrze jest posiadać w miarę uniwersalne pokoje, aby zestawy można było łatwo układać. Trzeba oczywiście znać wszystkie wymiary pomieszczeń, aby przy zakupie się niemile nie zaskoczyć. Zawsze sprawdzajmy sposób ich wykończenia – szczególnie zawiasy. Jeżeli są to te najprostsze i najtańsze to lepiej je wymieńmy zawczasu. W niektórych sieciówkach musimy pamiętać o tym, że będziemy je musieli sami złożyć.

 

Meble na wymiar

Meble na wymiar to koszt o wiele większy niż w przypadku gotowych zestawów z sieci handlowych. Nic dziwnego, bowiem mamy duży wkład w projektowanie umeblowania. To my decydujemy z jakiego drewna będą wykonane, sami dobieramy dodatki oraz zawiasy. Oczywiście firmy służą swoim doświadczeniem, jednak to do nas należy ostateczna decyzja. Meble na wymiar najczęściej są dobierane do kuchni ze względu na to, że chcemy aby była ona funkcjonalna i każda przestrzeń była maksymalnie zaadaptowana. Często też decydujemy się na zabudowanie lodówki, zmywarki czy innego sprzętu AGD. Meble wykonane na wymiar charakteryzują się wysoką jakością, ale to też wszystko zależy od producenta. Na pewno będziemy musieli na nie dłużej poczekać niż w przypadku zakupienia gotowych.

 

Sklepy vintage

Sklepy vintage to rodzaj sklepów specjalistycznych, które posiadają przepiękne meble z tzw. „duszą” i najczęściej bogatą historią. Nieprawdą jest, że kupują je tylko pasjonaci – dziś coraz częściej ludzie urządzają swoje mieszkania właśnie w oparciu o przedmioty w stylu retro. Często są one produkowane przez znamienitych rzemieślników i fabryki, o których się teraz mówi: kultowe. Niewątpliwą zaletą kupowania mebli w sklepach vintage jest ich oryginalność – możemy być pewni, że niektóre przedmioty są bardzo rzadkie i z pewnością nie zobaczymy ich w żadnym innym domu. Oczywiście największe perełki będą miały wysoką cenę, jednak dla niektórych osób możliwość posiadania takiego mebla jest warta wydania dużych pieniędzy. Na pewno sklepy vintage są przeznaczone dla osób, które znają się na urządzaniu mieszkania, ponieważ często meble w nich sprzedawane są pojedynczymi egzemplarzami – trudno więc je dopasować jako całość. Oczywiście możemy szukać podobnych modeli z danej linii – często okazuje się to jednak trudne. Dlatego dobrze jest posiadać zmysł estetyczny, aby wiedzieć co ze sobą połączyć w celu uzyskania ciekawego efektu.

Każde miejsce, w którym możemy kupić meble do mieszkania, ma swoje zalety i wady. Większość naszych wyborów jest dokonywana w oparciu o finanse oraz wygląd. Jeżeli tylko dobrze poszukamy, to obydwa kryteria zostaną spełnione – bez względu na miejsce zakupu.

 

fot. materiał sponsora