22 grudnia 2024

Mechanik pojazdów samochodowych – może to zawód dla ciebie?

Mechanik pojazdów samochodowych musi posiadać dogłębną znajomość budowy i zasady działania wszystkich zespołów i układów pojazdu. Ważną cechą w tym zawodzie jest zdolność koncentracji uwagi, która pozwala na znalezienie usterki, a także spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia.

Reklamy

Poza tym, osoba taka powinna cechować się cierpliwością i dokładnością. Od mechanika, któremu oddajemy do naprawy swój samochód oczekujemy również profesjonalizmu.

Dobry mechanik pojazdów samochodowych i technik pojazdów samochodowych nadal ma duże szanse na zatrudnienie. Absolwentów gimnazjum zapraszamy do wyboru Technikum lub Zasadniczej Szkoły Zawodowej, które kształcą w tych profesjach (Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie, ul. Zamojska 18A).

Reklamy

 

 

TECHNIK MECHANIK

Charakterystyka zawodu;

Reklamy

Cykl kształcenia wynosi 4 lata. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczniowie będą zgłębiać tajniki: podstaw konstrukcji maszyn, podstaw sterowania i regulacji maszyn, technologii mechanicznej, podstaw techniki wytwarzania, organizacji procesów produkcji, języka obcego zawodowego. W trakcie nauki młodzież odbywa zajęcia praktyczne  w dobrze wyposażonych warsztatach szkolnych oraz realizują praktykę zawodową.

Technik mechanik organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn i urządzeń, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń, wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach. Zajmuje się również opracowywaniem dokumentacji technicznej. Technicy mechanicy nadzorują pracę robotników, wspomagają pracę inżynierów lub samodzielnie wykonują wyodrębnione zadania związane z projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych.

Perspektywy zawodowe:

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu materiału nauczania technika mechanika. W wyniku zdania egzaminu zawodowego otrzymuje tytuł technika mechanika i dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na wniosek absolwenta do dyplomu dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe w języku angielskim – ułatwiający  zdobycie legalnego zatrudnienia na europejskim rynku pracy.

Po zakończeniu szkoły możesz dalej rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz podwyższać kwalifikacje w tym zawodzie poprzez  naukę w szkołach wyższych na kierunkach takich jak: budownictwo, górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn, transport i wielu innych.

 

TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Charakterystyka zawodu:

Cykl nauczania trwa 4 lata. W ramach nauki planowane jest nauczanie przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych takich jak: techniki wytwarzania, podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń, technologia napraw podzespołów pojazdów samochodowych, technologia napraw elektroniki i elektryki pojazdów samochodowych. W ramach programu nauczania istnieje możliwość uzyskania (bezpłatnie) prawa jazdy kategorii B.  W trakcie nauki uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w dobrze wyposażonych warsztatach szkolnych oraz praktykę zawodową.

Technikum pojazdów samochodowych dzięki nowemu programowi nauczania nadąża za postępem technicznym w tym zakresie i pozwala na wykształcenie fachowców poszukiwanych przez pracodawców. Technik pojazdów samochodowych organizuje procesy obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, dokonuje oceny stanu technicznego pojazdów samochodowych, weryfikuje części samochodowe i materiały eksploatacyjne, prowadzi dokumentację związaną z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych, prowadzi usługi motoryzacyjne.

Perspektywy zawodowe:

Uczeń może zdobyć wykształcenie średnie oraz kwalifikacje zawodowe potwierdzone egzaminem i dyplom technika pojazdów samochodowych. Na wniosek absolwenta do dyplomu dołącza się EUROPASS – Suplement do Dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ułatwiający posiadaczom zdobycie zatrudnienia na europejskim rynku pracy. Po ukończeniu szkoły absolwent może podwyższać swoje kwalifikacje na  wyższych uczelniach.

Absolwent ma szansę zatrudnienia w salonach obsługi i sprzedaży samochodów, zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach diagnostyki pojazdów, zajezdniach i bazach transportowych, firmach przewozowych i kurierskich, firmach sprzedających części samochodowe i materiały eksploatacyjne, firmy produkujące różnego typu pojazdy, w montowniach lub prowadzić własne przedsiębiorstwa.


MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH -Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Charakterystyka zawodowa:

Nauka trwa 3 lata. W trakcie kształcenia realizowane są przedmioty ogólnokształcące oraz przedmioty zawodowe takie jak: podstawy konstrukcji maszyn, techniki wytwarzania, technologia napraw podzespołów pojazdów samochodowych, przepisy ruchu drogowego, technologia napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych, działalność gospodarcza w branży samochodowej. W trakcie nauki uczniowie odbywają również zajęcia praktyczne w dobrze wyposażonych warsztatach szkolnych.

Mechanik pojazdów samochodowych wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze pojazdów samochodowych, kontroluje stan techniczny zespołów i układów samochodowych oraz reguluje oraz sprawdza działanie pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych na uniwersalnych jak i wyspecjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych z użyciem narzędzi ślusarskich  i monterskich.

Perspektywy zawodowe:

W ramach programu nauczania uczeń ma możliwość uzyskania (bezpłatnie) prawa jazdy kategorii B.

Mechanik pojazdów samochodowych może  podjąć  pracę w fabrykach samochodów, w wyspecjalizowanych, usługowych warsztatach naprawczych, w zakładach diagnostycznych i naprawczych, stacjach obsługowo-naprawczych, służbach technicznych obsługi pojazdów w firmach transportowych. Może też prowadzić własny warsztat naprawy samochodów. Może również kształcić się dalej.

W trakcie nauki uczniowie zdają egzaminy na kolejne kwalifikacje. Po zdaniu egzaminów absolwenci otrzymają świadectwo, tytuł mechanika pojazdów samochodowych oraz EUROPASS – Suplement  ułatwiający podjęcie pracy we wszystkich krajach europejskich.

 

 

Poniżej przedstawiamy refleksje Ernesta Amerli ucznia klasy II T4e (technik pojazdów samochodowych), który rozwija swoje zainteresowania w naszej szkole.

 

Jak to się zaczęło?

Każdy ma jakieś ulubione zajęcie, które jest sposobem na nudę, zły dzień, psychiczną niepogodę. Być może nie jestem oryginalny, ale moją pasją są motocykle. Ktoś powie, że motoryzacją interesuje się każdy chłopak, ale u mnie nie było to takie oczywiste. Nigdy nie ciągnęło mnie do motocykli. Rzekłbym nawet, że byłem zafascynowany samochodami. Już planowałem zrobienie prawa jazdy i zakup auta. Moje plany zmieniły się jednak pewnego czerwcowego wieczoru. Wyszedłem na spacer, bo upał w moim pokoju był nie do zniesienia. I nagle pod sklepem zobaczyłem motocykl. Wtedy jeszcze nie wiedziałem jaką ma pojemność. Z daleka dostrzegłem na zbiorniku paliwa żółty napis HONDA. Podszedłem bliżej i zobaczyłem kolegę z podstawówki trzymającego kask. Przywitałem się i zapytałem czy by mnie nie przewiózł. Zgodził się ku mojej radości. Ruszyliśmy. Przyłbicę od kasku miałem otwartą, co jak się później okazało było błędem. Motocykl nabierał szybkości, po czym usłyszałem: teraz mocno się trzymaj. Tak tez zrobiłem. Dwie sekundy później jechaliśmy już na jednym kole oczywiście ciągle przyśpieszając. Kiedy motor stał już na dwóch kołach poczułem, jak potężny pęd powietrza uderza w moją twarz. Buzowała we mnie adrenalina, trzęsły się ręce. Już wiedziałem, co będę robić w życiu.


Na dwóch kółkach

Pierwszy motocykl  MZ ETZ 150 dostałem od ojca w wieku 15 lat. Kiedy formalnie mogłem już być kierowcą przesiadłem się na Hondę Custom Chopper 125 kupioną od kolegi. Każdy fan motoryzacji wie, że o swoje cacko trzeba dbać. Czasami spędzam więc wiele godzin, by przygotować mój motocykl do jazdy, zwłaszcza do dalekiej trasy. Jeżeli wybieram się w podróż muszę być pewny, że wszystko jest na swoim miejscu. Jestem pasjonatem, który kocha swój motocykl. To drogi gadżet. Dlatego muszę kontrolować, czy nic się nie psuje. Taka pielęgnacja wymaga zaangażowania. Często jeżdżę na zloty motocyklowe. Podoba mi się atmosfera tych spotkań. Ludzie opowiadają o swoich maszynach z wypiekami na twarzy. Chwalą się nowymi rozwiązaniami. Dlatego jazda samochodem nie kręci mnie tak, jak motocyklowe podróże. Na motorze czuje pęd powietrza zamiast gonitwy myśli, prawdziwą frajdę.


Co dalej?

Moja pasja się rozwija. Chciałbym mieć jeszcze kilka innych jednośladów. Może w przyszłości będę właścicielem pokaźnej kolekcji. Może spróbuję swoich sił w zawodach sportowych. Może zwiążę z motoryzacją moją profesję. Teraz najważniejsza jest frajda. A czas pokaże. Wszystkim, którzy nie mają sposobu na życie radzę, aby mieli odwagę iść po ścieżkach, po których nikt nie szedł.

 

 

Ernest Amerla / Daniel Buchowiecki