15 czerwca 2024

Sukcesy mireckich szachistów

Wielki pasjonat szachów i popularyzator tej dyscypliny nie tylko w powiecie hrubieszowskim p. Mieczysław Pszeniczka przesłał nam miłą informację na temat sukcesów szachistów Szkoły Podstawowej w Mirczu. Oto ona…

Reklamy


p. Mieczysław Pszeniczka informuje!

Szkoła Podstawowa w Mirczu jako jedyna z powiatu uczestniczyła 25kwietnia 2013 r. w grupie Szkół Podstawowych w Fajsławicach w turnieju o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wśród ponad trzydziestu szkół startujących  z Województwa uplasowała się na dziesiątym miejscu.

Reklamy

Mogło być lepiej, gdyż licząc zawodnika rezerwowego, który wypadł lepiej od zgłoszonego w drużynie, zajęlibyśmy  szóstą lokatę. Doskonale zagrały dziewczyny.  Ola  Kot- szóstoklasistka była czwarta,  Oliwia Łoś czwartoklasistka zajęła ósmą lokatę wśród trzydziestki startujących dziewcząt. Na wyróżnienie zasłużyła także Weronika Wilczewska z Gimnazjum w Kryłowie, zajęła dziesiątą pozycję wśród czterdziestu gimnazjalistek.

Osiągnięcia te są godne podkreślenia, gdyż  inicjowane są przez nietypową szkołę, w której zajęcia z sędzią i instruktorem szachowym  odbywają się raz w miesiącu w czasie gminnych turniejów szachowych. Dobre wyniki naszych szachistów wymagają rozgrywania dużej ilości partii szachowych, ciągłego samokształcenia, systematyczności i wytrwałości, oraz korzystania z medialnych źródeł informacji i samodzielnych analiz partii mistrzów szachowych.

Reklamy

Przykłady mireckich osiągnięć nie są jedynymi w mojej karierze. Podobne przykłady  znajduję także w szkołach Gminy Hrubieszów, czy Dołhobyczów. Z sentymentem wspominam sukcesy szachistów startujących w turniejach o puchar Starosty Hrubieszowskiego w latach 2006-2007 /zwycięskie turnieje z udziałem zawodników z Włodzimierza Wołyńskiego – po roku pracy, szachiści z LO- Staszic – puchar Lub. Kuratora Oświaty, Grzegorz Wojtiuk -wicemistrz województwa do lat 18 /. Mogę tylko ubolewać, że obecnie samorząd powiatowy nie docenia wartości rozwojowych szachów.

Mówiąc o osiągnięciach mojej szkoły szachowej  wspomnę  o innych środowiskach. W roku bieżącym: rodzime  Gimnazjum Rachanie – puchar  Lubelskiego Kuratora Oświaty za III-cie miejsce, Szymon Łuczka- czwarty indywidualnie, ubiegły rok – Gimnazjum Nabróż -wicemistrzostwo –  Puchar Lub. Kur. Oświaty za II-gie miejsce.

Podkreślić należy, że szachiści lubelskiego zdobywają sukcesy w rywalizacji ogólnokrajowej. W Mistrzostwach Polski Juniorów  dotarli do czołówki: Antonina Góra  – gimnazjalistka – czwarta, Małgosia Bębnik – dziesiąta, Marcin Molenda  – dziesiąty, a w trzydziestce znalazło się czterech z lubelskiego.

Jak daleko jesteśmy jednak od realizowania  zamierzeń Parlamentu Europejskiego, który wsparł inicjatywę „Szachy w szkole”? Mimo zabezpieczenia środków finansowych dla trzech województw z najlepiej rozwiniętą bazą  szachową, inicjatywa wyhamowała, tam także brakuje instruktorów do prowadzenia szachów w szkołach. W naszym województwie licencję trenerską i instruktorką posiada  zaledwie kilkanaście osób.

Dziękując Panom Wójtom i Dyrektorom Szkół z Gminy Hrubieszów, Mircza i Dołhobyczowa za wspieranie inicjatywy „szachy w szkole” gratuluję osiągnięć uczniów, gratuluję szczególnie nauczycielom – opiekunom oraz rodzicom i zapraszam do poszukiwania naszych sukcesów na stronach:

 

www.lzszach.lublin.pl,

www.szachy.lublin.pl,

www.pzszach.org.pl.

 

Sędzia  i  instruktor szachowy – Mieczysław Pszeniczka

Opracował – mak