Zastosowanie diety powinno odbywać się przez określony czas i mieć także pewien cel. Dieta owocowo – warzywna służy przede wszystkim oczyszczeniu organizmu i pozbycie się wszelkich toksyn oraz substancji potencjalnie szkodliwych dla organizmu. Podczas jej stosowania powinno spożywać się wyłącznie owoce oraz warzywa. Poznaj dietę owocowo – warzywną, jadłospis, który warto zastosować w trakcie jej przebiegu oraz założenia i efekty wprowadzenia diety.
Jakie są założenia diety owocowo – warzywnej?
Ten sposób odżywiania opracowała doktor nauk medycznych, Ewa Dąbrowska, która zaproponowała dietę, jako sposób na walkę ze schorzeniami i zaburzeniami pracy organizmu. Nie ma ona na celu zastąpienia leczenia farmakologicznego. Wręcz przeciwnie, autorka diety zachęca do skorzystania z tego, co oferuje medycyna, a dopiero w następnej kolejności zastosować dietę owocowo-warzywną. Jej głównym założeniem jest głodówka lecznicza, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn oraz substancji zagrażających jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Jest ona także wskazana osobom zdrowym, w celu poprawienia ogólnej kondycji organizmu. Zalecana jest także w przypadku:
- osłabionej odporności i częstego zapadania na choroby o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym
- występowania chorób autoimmunologicznych
- chorób neurologicznych
- chorób endokrynologicznych
Podczas diety dostarcza się do organizmu o wiele niższą wartość kalorii niż podczas codziennych posiłków. Jest to zatem rodzaj głodówki o działaniu leczniczym. Jej długość powinno konsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku występowania przewlekłych chorób.
Dieta owocowo – warzywna, jadłospis na trzy posiłki
Dieta z założenia ma dostarczać organizmowi mniejszej wartości kalorycznej, niż ta, jakiej potrzebuje organizm na co dzień. Dlatego jadłospis diety owocowo-warzywnej uwzględnia jedynie trzy podstawowe posiłki: śniadanie, obiad i kolację.
Dieta owocowo-warzywna, jadłospis na śniadanie
To, co najczęściej przeraża osoby, które chcą zdecydować się na dietę, to różnorodność posiłków. Dieta owocowo – warzywna nie musi ograniczać się do spożywania dwóch owoców i warzyw naprzemiennie. Ona także może być urozmaicona. Oto propozycje śniadania:
- sok z jabłka, korzenia pietruszki i jarmużu
- sok z marchwii
- sałatka ze świeżego szpinaku, pomidorków koktajlowych oraz szczypiorku
- sok ze szpinaku, jabłka i selera
- cukinia podduszana z cebulą, szpinakiem i tymiankiem
Dieta owocowo – warzywna, jadłospis na obiad
Danie obiadowe, podobnie do tradycyjnego obiadu najlepsze będzie podane na ciepło. Poniżej kilka przykładów posiłków, jakie można przygotować, stosując się do diety owocowo – warzywnej:
- bulion warzywny z marchewką, selerem i natką pietruszki
- zupa pomidorowa przygotowana na bulionie warzywnym z makaronem z tartej marchewki
- kiszona kapusta z jabłkiem
- duszona marchewka z dodatkiem jabłka, cebuli i selera
- zupa kalafiorowa na bulionie warzywnym
- warzywa na parze, kalafior, marchewka, buraki
- pieczona dynia
- pieczone marchewki
Dieta owocowo – warzywna, jadłospis na kolację
Kolacja powinna być spożyta najpóźniej na dwie godziny przed snem. Na ten posiłek najlepiej sprawdzi się:
- kiszone ogórki z dodatkiem kalarepy i kiełkami pora
- sałatka ze świeżego ogórka, papryki i pomidora
- surówka z rzodkiewki, cebuli i jabłka
- mix sałat z dodatkiem pomarańczy i makaronu z surowej dyni
Zakończenie diety, powrót do normalnego, lecz zdrowego odżywiania
Po kilku tygodniach, w zależności od stanu zdrowia, należy powrócić do normalnego odżywiania i dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych składników i dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wskazane jest, aby codzienne odżywianie było zdrowe, zawierało dużo owoców i warzyw. Nie należy jednak popadać w skrajności, a od czasu do czasu warto podarować sobie trochę słodkiej przyjemności. Warto wówczas sięgnąć po wyroby z wysokiej jakości czekolady, od marki produkującej praliny Vobro.
fot. mat. sponsora