21 kwietnia 2024

Nerwica natręctw – czym jest i jakie są jej objawy

Piosenka, która przez cały dzień nie chce wyjść z głowy mimo licznych prób pozbycia się jej albo cofanie się do drzwi, żeby się upewnić, że są zamknięte. Znasz te uczucia? Są to często spotykane sytuacje, które są jednymi z najbardziej przypominających nerwicę natręctw. Niechciane myśli i przymusowe zachowania, które wciąż się powtarzają, to istota problemu, jakim są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły dotyczące nerwicy natręctw, między innymi poznać jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia.

Czym jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw, inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne albo OCD, to myśli i czynności, które stale się powtarzają. Osoba doświadczająca tych objawów nie jest w stanie ich kontrolować. Przymusowe działania, czyli kompulsje, to niechciane zachowania, które muszą zostać wykonane, ponieważ w innym wypadku narasta wewnętrzne napięcie. Jedynym sposobem na jego usunięcie  jest zastosowanie się do natrętnych myśli lub czynności. Dla niektórych osób może to być jedno zachowanie, na przykład mycie rąk, a dla innych szereg następujących po sobie czynności. Z kolei uporczywe myśli, czyli obsesje, dotyczą zazwyczaj tematów obscenicznych, nieprzyjemnych, bluźnierczych i agresywnych. Mogą się układać w niechciane ciągi myślowe. Nerwica natręctw może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i powodować cierpienie.

Przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Powody, dla których dana osoba doświadcza natrętnych myśli i zachowań, pozostają na poziomie nieświadomości. Mogą to być trudne sytuacje w przeszłości, na przykład rozstanie rodziców we wczesnych latach życia pacjenta, śmierć bliskiej osoby albo inne ważne wydarzenie, a także negatywny mechanizm radzenia sobie z trudnościami. Emocje i potrzeby mogły zostać pominięte w dzieciństwie osoby z zaburzeniem, a także nie zgadzać się z oczekiwaniami. Również taka sytuacja mogła być przyczyną OCD. Za inne powody uznaje się stres i stale wzrastającą prędkość życia. Jeżeli osoba nie radzi sobie z komunikowaniem i rozumieniem emocji, które odczuwa, efektem może być nerwica. Istotne znaczenie ma również niska samoocena.

Leczenie nerwicy natręctw

W leczeniu OCD stosuje przede wszystkim dwa sposoby, farmakoterapię oraz psychoterapię. Jeżeli objawy są dotkliwe, rezygnacja z leków może okazać się niemożliwa. W takim wypadku należy udać się do psychiatry, który na podstawie wywiadu i niezbędnych badań dostosuje odpowiednią farmakoterapię. Natomiast psychoterapia indywidualna (https://www.psychoterapia-skawinska.pl/psychoterapia-indywidualna/) pozwala na dotarcie do źródeł problemów i zrozumienie ich. Dzięki niej, pacjent może dotknąć konfliktów, które stanowią podstawę zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i rozwiązać je. Pod okiem doświadczonego terapeuty możliwe jest uzyskanie trwałej remisji i uspokojenie nieprzyjemnych objawów nerwice natręctw. Niezwykle ważne jest również wsparcie najbliższych podczas leczenia. Duże znaczenie ma rozumienie przez nich cierpienia, z jakim zmaga się pacjent.


tekst i fot. mat. partnera