24 maja 2024

Nie mogę nie sprostować…

Hrubieszów Dokładniej rzecz ujmując idzie – jak to ostatnimi laty bywało i bywa nadal – o dwie nasze hrubieszowskie szkoły średnie (Staszica i Kościuszkę), które od momentu powstania w Kościuszce Liceum Ogólnokształcącego „rywalizują” między sobą.

Witam serdecznie wszystkich czytelników i sympatyków portalu LubieHrubie.pl. Chciałbym na jego łamach podzielić się z Wami pewnymi spostrzeżeniami co do artykułu, jaki niedawno (22 kwietnia 2009 r.) ukazał się w Tygodniku Zamojskim (tekst jego poniżej – aczkolwiek nie w całości, do całości odsyłam poniżej) a dotyczył rankingu szkół średnich w byłym województwie zamojskim.

Z racji, że mieszkam aktualnie w Hrubieszowie (bynajmniej jeszcze rok – bo za rok matura) i tutaj też uczęszczam do jednej ze szkół (dokładniej do pospolicie nazywanego przez nas Kościucha) nie mogę nie sprostować i odnieść się do pewnym zawartych w nim treści. Dokładniej rzecz ujmując idzie – jak to ostatnimi laty bywało i bywa nadal – o dwie nasze hrubieszowskie szkoły średnie (Staszica i Kościuszkę), które od momentu powstania w Kościuszce Liceum Ogólnokształcącego „rywalizują” między sobą. Jest to naturalna rzecz w dzisiejszych trudnych dla oświaty czasach, bo każdy chce być lepszy i dąży do tego, by to w jego szkole uczyła się lepsza młodzież. Jedno jest tylko ważne, aby rywalizacja i konkurencja odbywała się na zdrowych, mądrych i jasnych zasadach.

Pomijam swój stosunek do tego, która z nich subiektywnie uważa się za lepszą, ale chciałbym, aby lokalne gazety prowadzące takie rankingi realnie i bez sugestii (by nie powiedzieć protekcji, bo tak mi się wydaje) przedstawiały prawdziwą wartość i wyniki wszystkich szkół. Każdemu z Nas wiadomo, że na dowolny problem możemy popatrzeć z dwóch różnych płaszczyzn (jedno koło się zepsuło lub trzy są dobre, jak to bywało w dawnych kabaretach). Dziwi mnie fakt, że jeżeli Kościuszko zdecydowanie wygrywa wszelkie rankingi w Hrubieszowie, to mimo wszystko promuje się Staszica (może się mylę i źle interpretuję ten artykuł ?).

Dlaczego ktoś konstruując tabelę wyników przedstawia LO Staszica na pierwszej pozycji mimo, że nie świadczą o tym te wyniki. (dziwny zbieg okoliczności?). Przecież każdemu z nas wiadomo, że najczęściej czytamy pierwsze pozycje na liście, jeśli kogoś nie interesuje rzecz dogłębniej. Każdemu sensownemu analitykowi wiadomo, że tabele wyników buduję się według ustalonego schematu i porządku np. alfabetycznie albo według punktacji, a nie tak po prostu. (czyżby coś się za tym kryło? oby nie!!! Każdy może się o tym przekonać czytając poniższy artykuł).

Po drugie: promując lepszą szkołę (bo to chyba było na celu) na stronie tytułowej zamieszczone jest zazwyczaj zdjęcie tej szkoły a nie zupełnie innej (kolejny przypadek? niemożliwe! ).

Po trzecie: szkoła, która zdobywa bardzo dużo punktów w rankingu, jak wynika z tabel, jest przedstawiona w kilku słowach: ma najlepszą drużynę siatkówki. Czyż tylko tyle można napisać o takiej szkole? Dla mnie jest to śmieszne ! (kolejny przypadek?).

Takich argumentów można by przytaczać o wiele więcej, ale myślę, że każdy myślący dogłębny czytelnik znajdzie je sam i wyciągnie dla siebie właściwe i odpowiednie wnioski.

Obawiam się jedynie , że jeszcze nieukształtowany, młody gimnazjalista, czytający w większości wzrokowo i pobieżnie takie artykuły wybierając szkołę w dużej mierze zasugeruje się nie tym czym faktycznie powinien.

A chyba warto wybrać szkołę, która lepiej przygotuje go do matury, co szczegółowo pokazują wyniki w tabelach, mimo iż przedstawione są one –dla mnie- w DZIWNY sposób.

Reasumując
Jeżeli mamy zamiar przedstawiać na łamach prasy pewne fakty, to nie sugerujmy BARDZO MOCNO czytelnikowi ich interpretację, ale przedstawmy je właściwie a interpretacje pozostawmy samemu czytelnikowi.

To są oczywiście tylko moje subiektywne spostrzeżenia, do których mam prawo jak każdy inny.
Czyż nie mam racji ? Oceńcie i wypowiedzcie się sami.

z wyrazami szacunku
– uczeń i przyjaciel ZS nr 3 im. T. Kościuszki w Hrubieszowie

***
Fragment artykułu źródłowego ze strony www.tygodnikzamojski.pl:

(NIE) TYLKO DLA ORŁÓW
Czy zdecydowałeś już o wyborze szkoły średniej? Czas najwyższy, by podjąć tę decyzję. Ranking Tygodnika Zamojskiego może Ci w tym pomóc. (…)

W czołówce bez zmian
– Na sukcesy olimpijskie i miejsca rankingowe patrzą rodzice przy wyborze szkoły dla swoich dzieci – zauważa Andrzej Śnieżko, dyrektor I Społecznego LO w Zamościu. Jego szkoła od kilku lat niepodzielnie króluje wśród najlepszych na Zamojszczyźnie. Zamojski „społeczniak” jest także jedyną szkołą w regionie wyróżnioną nagrodą „Pro Publico Bono”- za najlepszą inicjatywę obywatelską. W tym roku także wyprzedza zdecydowanie pozostałe szkoły (rok temu 1 miejsce, dwa lata wcześniej – 2, w 2006 – 1). Czołówkę zamojskich tzw. rekinów od kilku lat tworzą te same szkoły. Licea zamieniają się tylko miejscami. Są też najbardziej oblegane przez gimnazjalistów (zobacz ramka). To III LO w Zamościu, LO im. ONZ w Biłgoraju, LO im. Staszica w Hrubieszowie, zamojskie I LO oraz LO im. Głowackiego w Tomaszowie. Czasem tylko któraś szkoła spada niżej, bo ma mniej olimpijczyków. Ale wyniki maturalne, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym (porównaj tabele), czy procent przyjętych na studia są zawsze wysokie.
I tak na drugim miejscu w naszym rankingu uplasowało się LO im. ONZ w Biłgoraju (rok temu – 3 miejsce, dwa lata wcześniej – 4 pozycja). Co ciekawe, szkoła może pochwalić się wieloma laureatami i finalistami konkursów ogólnopolskich (spoza listy MEN, patrz tabela), w tym – co jest rzadkością – z matematyki i fizyki. Szkoła jest też liderem od lat pod względem olimpijczyków z j. rosyjskiego. Trzecie miejsce na naszej liście rankingowej zajmuje III LO w Zamościu (rok i dwa lata temu – 2 miejsce, w 2006 r. – 3 pozycja). (…)

Więcej w
Tygodniku Zamojskim >>

Pełna wersja tekstu znajduje się w wydaniu TZ nr 16 z dnia 22 kwietnia 2009 r.

Hrubieszow LubieHrubie 2009