Nie święci garnki lepią – czyli wycieczka do Pawłowa na warsztaty garncarskie

Pawłów jest spokojną, niewielką, malowniczą miejscowością położoną w gminie Rejowiec Fabryczny w powiecie chełmskim. Znajduje się tam Muzeum Bednarstwa i Garncarstwa.

Reklamy

19 czerwca 2012r. uczniowie klasy IIIb i IIc Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Beń i p. Joanną Tomasiak oraz rodzicami p. Grażyną Marzec i p. Mariolą Chrapońską wybrali się do Pawłowa. 

Pawłów jest spokojną, niewielką, malowniczą miejscowością położoną w gminie Rejowiec Fabryczny w powiecie chełmskim. Znajduje się tam Muzeum Bednarstwa i Garncarstwa. Podczas wycieczki wzięliśmy udział w lekcji historyczno – artystycznej poświęconej „Ginącym zawodom”. Takim odchodzącym w przeszłość rodzajem wytwórczości jest zawód garncarza.

Poznaliśmy tajniki starego rzemiosła, jakim jest garncarstwo, a więc potrzebne narzędzia, materiał, sposób formowania naczyń oraz etap finalny, czyli wypalanie. Obejrzeliśmy filmy dotyczące garncarstwa pawłowskiego. Każdy uczestnik wycieczki miał okazję usiąść przy kole garncarskim. Po zapoznaniu się z teorią, zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy w praktyce, a więc lepiliśmy gliniane naczynia. Oj, mieliśmy dużą frajdę! Pan przewodnik – jednocześnie świetny garncarz – z ogromną cierpliwością pomagał każdemu wykonać miseczkę lub dzbanuszek. Oczywiście nasze wytwory dostaliśmy w prezencie. Wyszliśmy trochę brudni, ale uradowani z wykonanego dzieła! Na obiad były pyszne pierogi z serem. Na zakończenie pobytu w Pawłowie – zakup wspaniałych pamiątek. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale bogatsi o niezapomniane wrażenia. A pawłowskie naczynia i inne pamiątki będą wspaniałą ozdobą naszych domów.

 

Info i foto: ZSM nr 2