22 maja 2024

Nietrzeźwy pieszy spowodował kolizję drogową

Świerszczów

Do zdarzenia doszło wczoraj w miejscowości Świerszczów. 27-letni mężczyzna kierujący volkswagenem zaczepił prawym lusterkiem pieszego.

Po przebadaniu na zawartość alkoholu uczestników zdarzenia, okazało się, że pieszy miał ponad 2 promile w organizmie. Kierowca był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszy odpowie przed sądem. Policjanci przypominają, piesi należą do grupy niechronionych użytkowników dróg. Zdarzenia z ich udziałem są najtragiczniejsze w skutkach i kończą się bardzo często śmiercią pieszego.

Wczoraj hrubieszowscy policjanci po godzinie 16:00 udali się do miejscowości Świerszczów gdzie doszło do kolizji. Na miejscu ustalono, że 27-letni kierujący volkswagenem jadąc drogą K-74 od strony Hrubieszowa w kierunku Zosina uderzył prawym lusterkiem w pieszego. Po przebadaniu na zawartość alkoholu uczestników zdarzenia, okazało się, że pieszy miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym 18-latek odpowie przed sądem. To nie pierwszy taki przypadek, kiedy pieszy spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W piątek wieczorem hrubieszowscy policjanci udali się na ulicę Partyzantów, gdzie doszło do potrącenia pieszego. Jak ustalono 37-letni mężczyzna po kłótni rodzinnej wybiegł nagle z posesji wprost na jezdnię, uderzając w pojazd marki volvo. W wyniku tego zdarzenia zarówno pieszy jak i kierujący nie odnieśli żadnych obrażeń. Wgnieceniu uległy jedynie tylne drzwi pojazdu. Po przebadaniu na zawartość alkoholu okazało się, że pieszy ma ponad 2, 5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, kierujący volvo był trzeźwy. 37- latek zgłosił się do komendy i został ukarany mandatem w wysokości 300 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi należą do grupy niechronionych użytkowników dróg. Zdarzenia z ich udziałem należą do najtragiczniejszych w skutkach, kończąc się bardzo często śmiercią pieszego.

Nie warto ryzykować stwierdzeniem, że kierowca Cię zauważy i w porę zatrzyma pojazd. W zderzeniu pojazd – osoba wygra pojazd. Apelujemy o szczególną ostrożność i rozwagę przy przechodzeniu przez jednię. Większość zdarzeń drogowych z udziałem pieszego w naszym powiecie niestety spowodowana jest niezachowaniem ostrożności przez pieszego. Nie ryzykujmy własnym zdrowiem i życiem.

Przepisy regulujące ruch pieszych zawierają art. 11-15 i art. 43 Prawa o ruchu drogowym:

Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub pół zapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

***

Info:
E.K. (KPP w Hrubieszowie)