22 stycznia 2025

Obchody Święta Narodowego Francji

14 lipca w Muzeum im. ks. St. Staszica odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Marii Skłodowskiej – Curie połączone z obchodami Święta Narodowego Francji. Organizatorami imprezy były: Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau, Muzeum im. ks. St Staszica oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina.

Reklamy

14 lipca Francuzi obchodzą swoje Święto Narodowe. Coroczne obchody są organizowane na cześć zdobycia przez lud Paryża Bastyli w 1789 roku, co zapoczątkowało Rewolucję Francuską. Dla Francuzów zdobycie i późniejsze zburzenie Bastylii jest symbolem wolności i demokracji w walce z tyranią. Tego dnia na terenie całego kraju odbywają się liczne parady i pokazy sztucznych ogni.

Corocznie też hrubieszowska Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau organizuje wraz z instytucjami zaprzyjaźnionymi obchody święta w naszym mieście.

Reklamy

W tym roku obchody 14 lipca połączone były z otwarciem przygotowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. prof. Wiktora Zina wystawy poświęconej Marii Skłodowskiej – Curie. Wystawa eksponowana jest w hrubieszowskim Muzeum.

Reklamy

Maria Skłodowska-Curie

(ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – wywodząca się z Polski (z Królestwa Polskiego), francuska uczona – fizyczka i chemiczka, noblistka.

Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś (maj 2011) pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. (Wikipedia)

Rok 2011 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Marii Skłodowskiej – Curie.

***

***