23 kwietnia 2024

Obchody Święta Narodowego Francji

HrubieszówHrubieszów

14 lipca 2009 w siedzibie Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie odbyły się uroczyste obchody Święta Narodowego Francji.

Rano, o godz. 9.30 w kościele pw. Św. Mikołaja odbyła się msza święta w intencji ś.p. profesora Stefana Du Chateau.

Od godziny 14 w siedzibie Fundacji trwały oficjalne uroczystości, które otworzył Prezes marian Pawlak. Poinformował on o końcu kolejnej kadencji Rady Fundacji i jej Zarządu oraz o swojej rezygnacji z kandydowania na następną kadencję. Nowym Prezesem Zarządu wybrany został Pan Mieczysław Zapała.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele: Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Hrubieszowa z burmistrzem Doleckim na czele, Rady Miasta, Rady Powiatu, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz prywatne osoby sympatyzujące z Fundacją i z nią współpracujące.

Część artystyczną – młodzieżowe prezentacje francuskojęzyczne, poprowadziła młodzież skupiona przy fundacji – Magdalena Janiec i Maciej Szkalej. Poezję recytowała Magdalena Pawlos, a recital francuskich piosenek zaprezentowali: Agata Buta, Elżbieta Kuźmińska i Artur Prażak.

Po części oficjalnej nastąpiła degustacja FRUTIS DE LA MER – potraw z owoców morza przygotowanych przez Panie – Anetę Tarłowską i Anetę Danilczuk.

***

14 lipca

Data kojarzona ze zdobyciem Bastylli, czyli 14 lipca 1789 (zwycięstwo ludu przeciwko monarchii), dawniej święto Republiki francuskiej, od 6 lipca 1880 roku obchodzona jako dzień Święta Narodowego.

Od początku nacisk kładziono na patriotyczny i wojskowy charakter obchodów, do czasu przemian we Francji po przegranej w 1870. Dziś celebracje odbywają się we wszystkich częściach kraju, w każdej komunie. Święto narodowe rozpoczyna tradycyjny pochód z lampionami w wieczór 13 lipca. Nazajutrz, dzwony kościelne lub salwy ogłaszają defiladę, po której czas na obiad, spektakle oraz zabawy. Na zakończenie obchodów odbywają się bale oraz pokazy sztucznych ogni.

14 lipca jest we Francji zawsze dniem wyjątkowym. Najważniejsza parada wojskowa na Polach Elizejskich w Paryżu jest skrupulatnie przygotowywana. Żołnierze przemaszerują tradycyjnie od Łuku Triumfalnego na Place de l’Etoile aż do Place de la Concorde, gdzie ustawiona będzie trybuna honorowa. Wszędzie we Francji odbędą się tego dnia bale, pokazy świateł oraz sztucznych ogni.

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009