22 grudnia 2024

Obrotnica – budowa, zastosowanie i BHP

Obrotnica to jeden z rodzajów osprzętu do wózka widłowego. Na czym polega jej praca? Jakie może mieć zastosowanie? Dlaczego warto zastanowić się na wykorzystaniem tego osprzętu na swojej hali magazynowej?

 

Jak działa obrotnica?

Obrotnica do palet jest osprzętem, który umożliwia podniesienie ładunku i wykonanie z nim obrotu. Daje to zatem znacząco większe możliwości manewrowania paletą niż bez wykorzystania tego osprzętu. Obrót paletą może być wykonany nawet na trzysta sześćdziesiąt stopni, a załadowana paleta może być obracana na każdej wysokości.

Jak zbudowana jest obrotnica?

Obrotnica zbudowana jest z przeciwległych wideł, stanowiących dodatkową parę podtrzymującą przewożony i obracany ładunek. Prawidłowe działanie obrotnicy wymaga dociśnięcia obracanego ładunku przez jej ramiona tak, by był on odpowiednio zabezpieczony i można było z powodzeniem manewrować kątem jego obrotu. Dodatkowym wyposażeniem obrotnic może być jeszcze jedno ramię boczne, podtrzymujące ładunek w czasie przemieszczania się wózka widłowego. Obrotnice opierają swoje działanie o układ hydrauliczny. Montowane są do standardowej karetki wózka widłowego.

Jakie są zalety posiadania obrotnicy?

Obrotnica to niezwykle pożyteczny element wózka widłowego. Przede wszystkim pozwala na zaoszczędzenie czasu. Tym samym praca przy wykorzystaniu wózka widłowego z obrotnicą staje się bardziej wydajna. Obrotnica może być wykorzystywana na wiele sposobów, co zwiększa elastyczność wyposażonego w nią pojazdu, który uzyskuje nowe, korzystne dla procesów magazynowych funkcje. W przypadku obrotnicy do skrzyniopalet pozwala ona na przykład na szybki i sprawny rozładunek ich zawartości. Zastosowanie obrotnicy jako dodatkowego osprzętu do wózka widłowego może znacząco wpłynąć na jakość pracy w magazynach przedsiębiorstw z wielu branż.

Bezpieczeństwo i higiena pracy a obrotnice

Praca z obrotnicami wymaga odpowiedniego podejścia – daje ona dodatkową opcję do wykorzystania w wózku widłowym, która jednak wymaga sprawnego operowania by nie uszkodzić ładunku i nie spowodować wypadku na magazynie. Ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo pracy na wózku widłowym z obrotnicą jest kontrola jej stanu technicznego i zadbanie o dobrą jakość tego osprzętu. Należy sprawdzać, czy obrotnica działa prawidłowo i nie jest uszkodzona. Jeżeli okaże się, że obrotnica wymaga eliminacji usterek – skontaktuj się z naszym serwisem Irapol, który sprawnie zajmie się naprawą obrotnicy. Przy pracy z obrotnicą szczególnie należy wystrzegać się brawury i kontrolować, czy w obszarze pracy wózka widłowego nie znajdują się inni członkowie personelu magazynowego.

 

(tekst i fot. mat. partnera)