23 lutego 2024

OC i AC – na co zwracać uwagę przy ich wyborze

Pieniądze z ubezpieczenia OC i AC to bardzo potrzebne zadośćuczynienie finansowe, jeśli w wyniku jakiegoś zdarzenia losowego poniesiemy szkody. Ubezpieczenie samochodu to też regularny – nierzadko niemały – wydatek. Warto więc spośród ofert towarzystw ubezpieczeniowych wybrać opcje jak najbardziej korzystne.

Reklamy

Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) to ubezpieczenie obowiązkowe, jeśli jest się właścicielem pojazdu mechanicznego. Za jego brak grożą surowe kary. Dlatego też póki mamy samochód, musimy regularnie dokonywać opłat tej polisy (ubezpieczenie wykupuje się na rok). Z kolei ubezpieczenie AC, czyli autocasco, nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jego zakup to dobra wola właściciela auta, jeśli chce się on uchronić (a właściwie swój pojazd) przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych. Ubezpieczenia OC i AC to bardzo szeroka oferta wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jak więc wybrać najlepiej? O tym w dalszej części tekstu.

Ubezpieczenie OC – jak wybrać. Istotne zniżki

Przede wszystkim warto wiedzieć, że na wysokość składki ubezpieczenia OC mają wpływa różne aspekty. Należą do nich m.in.:

Reklamy

­

  • wiek właściciela,
  • liczba lat posiadania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania i stan cywilny kierowcy,
  • bezwypadkowa jazda,
  • wiek i marka auta,
  • pojemność silnika.

Dlatego też suma, którą zapłacimy za ubezpieczenie OC, będzie zależna od tych czynników. To one wpływają na składkę ubezpieczenia. Wybierając ubezpieczenie samochodu OC, warto oczywiście zwrócić uwagę na jego cenę. Jednak bardzo istotne jest też to, co wchodzi w zakres ubezpieczenia. Choć ubezpieczenie auta OC (jego zakres) jest regulowany ustawowo, tak zwane dodatkowe usługi w ramach OC są oferowane przez ubezpieczycieli w różnych – zróżnicowanych cenowo – pakietach. Warto więc przed tym, zanim wykupimy dane ubezpieczenie OC, dowiedzieć się, czy możemy liczyć na dodatkowe profity – mają one oczywiście pod względem ceny wpływ na składkę ubezpieczenia OC. Często ubezpieczenia OC i AC są sprzedawane w pakiecie, co wiąże się z upustami cenowymi.

Ubezpieczenie AC – co wziąć pod uwagę

O ile ubezpieczenie OC w swojej wersji podstawowej chroni przed finansowymi skutkami szkody wyrządzonej komuś innemu, o tyle AC (nieobowiązkowe) chroni pojazd właściciela przed konsekwencjami zdarzeń losowych. Ubezpieczenie autocasco to także różny zakres cenowy – zależny od oferowanych świadczeń. Dlatego warto przyjrzeć się, co wchodzi w zakres ubezpieczenia. Ubezpieczenie autocasco AC to także warunki zastrzegające, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania – na nie również należy zwrócić uwagę. Warto też poznać zasady rozliczeń kosztów uszkodzonego pojazdu,

Kalkulator OC i AC – czyli jak wybrać najlepiej

Wiele ofert ubezpieczeń OC i AC może wywołać pewien mętlik w głowie i utrudnić wybór. Dlatego warto wykorzystać w kwestii dokonania jak najlepszego wyboru kalkulator OC i AC. Łatwa dostępność do kalkulatora OC i AC na zaufanych stronach internetowych wowpolisa.pl pozwala  w domowym zaciszu na spokojnie wybrać najbardziej opłacalne ubezpieczenie. Pomocny w dokonaniu wyboru jest również ranking ubezpieczeń, który znajdą Państwo tu https://www.wowpolisa.pl/ranking-ubezpieczen-komunikacyjnych/0.html.

OC i AC to nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale i ważny aspekt finansowy. Jak każda decyzja związana z inwestycją pieniężną, także i zakup polis powinien być przemyślany, tak by był opłacalny. Dlatego też warto skorzystać w tej kwestii nie tylko z opinii innych użytkowników aut, ale również skorzystać z dostępnych narzędzi.


tekst i fot. mat. partnera