Odzież odblaskowa – najważniejsze informacje

W niektórych sytuacjach, dla bezpieczeństwa konieczne jest założenie odzieży odblaskowej. Jej zastosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków i sprawia, że jesteśmy lepiej widoczny np. podczas pracy na drogach.

W niektórych, bardziej niebezpiecznych środowiskach pracy, bycie widocznym z daleka jest bardzo ważna i niejednokrotnie może decydować u uratowaniu zdrowia lub życia.

Jakie jest działanie odzieży odblaskowej?

Odzież odblaskowa, posiada specjalne elementy fluorescencyjne, które zazwyczaj mają jaskrawe kolory (żółte, pomarańczowe, czerwone itp) oraz elementy odblaskowe. Zapewniają one danej osobie, dobrą widoczność w każdej sytuacji, zarówno w świetle dzienny, jak i kiedy jest ciemno, kiedy panuje mgła lub duże zadymienie. Podczas wykonywania wielu zawodów, ma to bardzo duże znaczenie np. dla robotników drogowych, ratowników, osób z zieleni miejskiej itp. Ponadto w każdym samochodzie powinna się pojawiać kamizelka odblaskowa, która ma bardzo duże znaczenie podczas różnych, nieprzewidzianych sytuacji na drogach.

Wymagania prawne na temat odzieży odblaskowej

Zgodnie z normami prawnymi, można wymienić trzy klasy odzieży odblaskowej. Każda klasa, ma określone pole powierzchni, które musi być pokryte elementami odblaskowymi oraz wyznaczone rozmieszczenie tych elementów. Najbardziej widoczna, jest odzież należąca do klasy trzeciej.

Nosząc odzież odblaskową w swojej pracy, należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności upewnić się, czy jest ona zgodna z wymaganiami. Ponadto trzeba także pamiętać, aby ubrania zapinać, dzięki temu nie ma ryzyka, że część odblaskowa, gdzieś się podwinie i nie będzie spełniała swojego zadania odpowiednio. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja odzieży odblaskowej. Jeśli jest ona zabrudzona i zniszczona, widoczność znacznie się pogarsza. Dlatego, warto pamiętać o regularnym praniu w odpowiednich środkach i temperaturze. Piorąc tego typu elementy garderoby, koniecznie trzeba je wywinąć na drugą stronę, aby taśmy nie uległy zniszczeniu. Niektóre rodzaje odzieży odblaskowej, posiadają także indywidualne wskazania co do pielęgnacji, których trzeba bezwzględnie przestrzegać.

Odzież odblaskową można nabyć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Najbardziej popularne elementy to np. kamizelki, spodnie, bluzy, kurtki, t – shirty. W niektórych zawodach, niezbędne jest kompletne ubranie odblaskowe (np. ratownik medyczny) lub ubranie przeciwdeszczowe, czy kurtki. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i nabyć odpowiednie elementy garderoby.

tekst i fot. mat. sponsora