25 czerwca 2024

Ogólnopolski sukces Kingi Panasiewicz ze Staszica – kolejny etap w USA

Jest to niebywałe osiągnięcie będące wydarzeniem niecodziennym nie tylko dla „Staszica”, ale także dla całego Hrubieszowa i regionu. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica – Kinga Panasiewicz zdobyła II nagrodę główną na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Naukowców Explory.

Reklamy

 

Kinga otrzymała 4 000 zł, tablet, a także 4 000 zł dla szkoły. Uczennica zdobywając tę prestiżową nagrodę pokonała najlepszych młodych naukowców z całego kraju, a oprócz tego przyznano jej nagrodę specjalną – akredytację na wyjazd do Phoenix w USA (stan Arizona), gdzie reprezentować będzie Polskę na międzynarodowym konkursie dla młodych naukowców Intel ISEF.

Kinga Panasiewicz wywalczyła tak wysokie nagrody dzięki pracy pt. Wpływ synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu, przygotowanej w kategorii medycyna i ochrona zdrowia. Opiekunem naukowym była p. Marta Krupa.

Reklamy

Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) to największy światowy konkurs naukowy dla uczniów organi­zowany w USA od 1958 roku. W konkursie bierze udział ponad 1600 uczniów, 1000 projektów z 70 krajów, towarzy­szy mu szereg imprez i wydarzeń, m.in. spotkania z laureatami Nagrody Nobla. Co roku na całym świecie 7 milionów uczniów bierze udział w eliminacjach regionalnych Konkursu. W światowym finale swoje badania prezentuje ponad 1500 uczniów z 65 krajów, konkurując o nagrody, których pula wynosi 4 miliony dolarów.

Finał festiwalu Explory odbył się w dniach 4-6 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. Części konkursowej towarzyszyły liczne warsztaty, wykłady, pokazy naukowe otwarte dla wszystkich odwiedzających, przygotowane przez innowacyjne firmy. Głównym punktem festiwalu była gala rozdania nagród, która odbyła się w Gdyńskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej.

Reklamy

Konkurs dla młodych naukowców Explory to całoroczny szereg wydarzeń mający na celu wyłonić polskie reprezentacje na najbardziej prestiżowe konkursy naukowe na całym świecie (m.in. Intel ISEF, Expo-Sciences International, Hong-Kong International Science Fair).Jury złożone z profesorów i doktorów z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Polsce i z zagranicy oceniało znajomość dotychczasowych badań w danej dziedzinie oraz znajomość dziedziny, metodologię pracy, innowacyjność projektu, a także umiejętność prezentacji projektu w języku angielskim.

Kindze serdecznie gratulujemy tak wielkiego sukcesu oraz życzymy powodzenia na konkursie w USA, który odbędzie się już w maju.

 

Info i fot. ZS nr 2 w Hrubieszowie

 

Poniżej film z gali finałowej konkursu