Operacja zaćmy za granicą – ile to kosztuje? Operacja zaćmy jest jedyną skuteczną metodą jej leczenia. Obecnie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie, który pozwala odzyskać ostrość widzenia i znacznie podnieść komfort życia. Ile kosztuje operacja zaćmy i od czego uzależniona jest cena zabiegu?
Operacja zaćmy – jedna skuteczna metoda leczenia
Zaćma to podstępna choroba, która stopniowo zmniejsza ostrość widzenia, w efekcie czego może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jej postępu i zmian w soczewce nie są w stanie zatrzymać żadne środki farmakologiczne, krople do oczu czy specjalne mieszanki ziół. Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja zaćmy, która z powodzeniem wykonywana jest na całym świecie. Każdego roku poddają jej się miliony osób, które chcą odzyskać pełnię widzenia i podnieść swój komfort życia.
Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki metodą tzw. fakoemulsyfikacji i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Pacjent decydujący się na podjęcie leczenia i zakwalifikowany do operacji zaćmy ma dwa wyjścia – może poddać się zabiegowi, który refundowany jest przez NFZ lub zdecydować się na operację zaćmy w prywatnej klinice, jak np. Provisus.
Ile kosztuje operacja zaćmy i od czego zależy koszt zabiegu?
Na pytanie o cenę operacji zaćmy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na ostateczny koszt zabiegu składa się kilka czynników, takich jak chociażby wizyta lekarska przed zabiegiem oraz badanie kwalifikacyjne czy wizyty kontrolne już po operacji. Jednak wszystkie te wydatki są dopiero wstępem do ostatecznego kosztorysu. Koszt operacji zaćmy uzależniony jest jednak przede wszystkim od placówki, w której poddamy się zabiegowi, zastosowanej metody, a co najważniejsze – wybranej soczewki.
Pacjent decydujący się na operację zaćmy może zdecydować się na przykład na soczewkę asferyczną, toryczną czy soczewkę multifokalną. Koszty operacji z ich wykorzystaniem mogą wahać się od około 3 do 7 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy pacjent będzie miał prawo wyboru soczewki. To przysługuje jedynie osobom, które zdecydują się na operację w prywatnej klinice.
Operacja zaćmy na NFZ
Operacja zaćmy refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeszcze nie tak dawno pacjenci decydujący się na operację katarakty musieli ustawić się w długiej, bo nawet kilkuletniej kolejce do zabiegu. Dziś, choć te są znacznie krótsze i łatwiej jest zakwalifikować się do leczenia zaćmy w ramach NFZ, pacjenci chętnie wybierają możliwość skorzystania z pomocy prywatnych klinik.
Podyktowane jest to przede wszystkim możliwością wyboru soczewki – refundacja NFZ dotyczy tylko i wyłącznie najprostszej soczewki sferycznej, której wszczepienie nie daje pełnego komfortu widzenia. Pacjent po zabiegu nadal musi nosić okulary korekcyjne, a niekiedy mogą pojawić się także trudności z widzeniem po zmroku. Osoby, którym zależy na możliwie najlepszym efekcie zabiegu, decydują się na operację zaćmy w prywatnym klinikach, poza granicami kraju. Kontakt z taką kliniką umożliwia strona https://leczsiezagranica.pl/.
Operacja zaćmy za granicą
Operacja zaćmy poza granicami Polski ma jedną niezaprzeczalną zaletę – pacjent poddający się zabiegowi ma możliwość wyboru soczewki. Może zdecydować się na przykład na wieloogniskowe soczewki, które nie tylko poprawiają widzenie z bliska, jak i z daleka, ale pozwalają także na jednoczesną korektę astygmatyzmu.
W takiej sytuacji, pacjent musi z własnych funduszy pokryć różnicę pomiędzy zabiegiem refundowanym przez NFZ a zabiegiem z wszczepieniem soczewki wyższej jakości. Umożliwia to tak zwana dyrektywa transgraniczna, czyli rozporządzenie, dzięki któremu osoby ubezpieczone mogą otrzymać zwrot wydatków na leczenie w obrębie Unii Europejskiej. Po wykonaniu zabiegu pacjent może zatem zwrócić się do NFZ z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów.
(tekst i fot. mat. partnera)